Pytania kategoria: Drogi i oświetlenie

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Michu

Opublikowano: 18-02-2022
Witam, ogromna prośba o wymianę wszystkich niesprawnych żarówek w latarniach ulicznych na ul. Dworcowej. Nie świeci już chyba z 8-9 lamp.

 

ODPOWIEDŹ:

Gmina Strzegom zgłosiła konieczność wymiany żarówek do firmy Tauron. Jednocześnie informuję, że wymianę żarówek i nieprawidłowe działanie oświetlenia można zgłaszać na infolinię firmy Tauron pod nr telefonu 991.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkańcy Ruska

Opublikowano: 18-02-2022
Czy ZUK mógłby się zająć drzewami rosnącymi wzdłuż drogi w Rusku od placu zabaw w kierunku budynku nr 62? Są to drzewa niskie o rozłożystej koronie dziko rosnące (sumak octowiec). Drzewa wystają nad drogę. Zagraża to bezpieczeństwu, ponieważ idąc drogą nie ma miejsca na poboczu, aby się schować przed nadjeżdżającym samochodem.

 

ODPOWIEDŹ:

Gmina dokona przeglądu drzewostanu. Gdy zajdzie taka konieczność, przeprowadzi cięcia korekcyjne.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mariusz

Opublikowano: 18-02-2022
Witam. Ostatnio pisałem na temat 3 etapu remontu drogi na ul. Piłsudskiego. Do tej pory nie ma odpowiedzi. Przypominam tylko, że była to jedna z pańskich obietnic wyborczych, tymczasem nagle zrezygnowano z kolejnego etapu remontu tej drogi.

 

ODPOWIEDŹ:

Państwo wiecie, ze zrobiliśmy dwie zatoczki - pisałem o tym. Gdyby sprawy własności i budowlane byłyby załatwione, temat ten byłby zakończony. Niestety, sprawy przyłączy nie są uregulowane i nie będzie budowy. Przypominam, że już w poprzedniej zatoczce było wiele awantur o nic, a po wykonaniu jeden z awanturników przypomniał sobie o przyłączach gazu i trzeba było rozbierać nową nawierzchnię.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Jaroszowianin

Opublikowano: 18-02-2022
Witam serdecznie panie burmistrzu. Proszę o informację dotyczącą dojazdu samochodów ciężarowych do kopalni w Morawie. Z pewnych źródeł wiadomo mi, że kopalnia granitu w Morawie (Kopalnia Morstone - złoże Morów II) zmieniła właściciela, który z pewnością uruchomi proces wydobycia granitu z tej kopalni. Czy to prawda, że dojazd aut ciężarowych będzie odbywał się od strony Jaroszowa? Z drogi krajowej DK5 starą drogą wzdłuż kapliczek? Z tego co wiem, od strony Morawy jest ograniczenie dla aut ciężarowych. Czy ruch aut ciężarowy nie będzie miał negatywnego wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców? Czy nie przyczyni się to do utrudnień na DK5 w rejonie skrzyżowania z drogą do kopalni?

 

ODPOWIEDŹ:

Jeśli ruch samochodów ciężarowych będzie odbywał się tą drogą, musi być zgodny z przepisami ruchu drogowego. W chwili obecnej nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkanka przy ul. Rybnej

Opublikowano: 18-02-2022
Panie burmistrzu! Kolejny raz poruszam temat braku chodnika na ul. Rybnej. Zrobiliście 3 Maja, kończą się też prace na ul. Wodnej. Jednak najniebezpieczniejsza i najczęściej uczęszczana ul. Rybna została zupełnie zaniedbana i zapomniana. Piesi mijają się z autami, uciekają "po rowach", bojąc się rozjechania. Dzieci wracający ze szkoły, matki prowadzące wózki z niemowlętami itd. Koszmar! W głowie się nie mieści! Mury na drodze, zwężki i do tego nieoczekiwani piechurzy to codzienność w pokonywaniu tej drogi przez kierowców aut. Czekać tylko tragedii. Należy zrobić bezpieczną drogę wraz z chodnikiem! To już kolejna prośba o interwencję i zainteresowanie się tym tematem. Sprawa nadaje się do telewizji.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowni państwo! Takich dróg mamy jeszcze kilkadziesiąt. Robimy dużo, ale na wszystko nie starcza. To jeszcze wiele lat inwestycji drogowych w mieście i na terenie sołectw. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie kiedy ul. Rybna.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Wiesiek

Opublikowano: 18-02-2022
Witam. Panie burmistrzu, kiedy dojdzie do remontu ul. Armii Krajowej od drogi nr 5 w stronę ul. Gronowskiej? Przecież ta ulica jest zniszczona od 20 lat i nie było tam żadnego remontu. Ludzie, zlitujcie się i naprawcie tę ulicę.

 

ODPOWIEDŹ:

Jesteśmy na etapie wykonywania projektu przebudowy ze ścieżką rowerową. Po wykonaniu projektu będziemy szukać środków finansowych.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkańcy Ruska

Opublikowano: 18-02-2022
Witamy panie burmistrzu. Pytanie dotyczące remontu drogi asfaltowej w naszej miejscowości. Czy jest możliwość wydłużenia drogi asfaltowej w kierunku budynku nr 1 (wyjazd na Gościsław) - około 100 m? Podczas przejazdu aut domy w okolicy aż się trzęsą, najgorzej kiedy przejeżdżają auta ciężarowe czy autobusy, hałas jest wielki a drgania tak duże, że tynk spada z budynku. Prosimy o uwzględnienie tego w remoncie.

 

 ODPOWIEDŹ:

W chwili obecnej trwają konsultacje projektu remontu dróg w Rusku. Projekt dostępny jest w świetlicy wiejskiej w czasie jej otwarcia. Zakończenie konsultacji nastąpi 24 lutego w czasie zebrania wiejskiego z moim udziałem i pani prezes firmy Eneris - początek o godz. 18:00.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick:Mila

Opublikowano: 18-02-2022
Szanowny panie burmistrzu, zapraszam na spacer ul. Andersa. W szczególności tuż po opadach deszczu, które w naszym klimacie nie są rzadkością. Przejście ulicą graniczy z cudem - wertepy, dziury wypełnione wodą i brak chodnika. Przejście drogą z małym dzieckiem i wózkiem jest wręcz niemożliwe. Z tej drogi nie korzystają tylko jej mieszkańcy, ale i osoby z sąsiednich ulic, pracownicy pobliskich zakładów, a nawet samochody ciężarowe. Po raz kolejny przy planowaniu budżetu płacący podatki mieszkańcy ul. Andersa zostali pominięci. Z jakiego powodu tak się stało? Dlaczego remontowane są drogi i chodniki, które posiadają nawierzchnię, a wykonanie drogi, na istniejącej i zamieszkałej od lat ulicy, spychane jest na boczny tor? Czym różnią się mieszkańcy ul. Andersa od mieszkańców innych ulic, że w dalszym ciągu pozostają bez chodnika i nawierzchni drogi? Planowanie i przeprowadzanie inwestycji ul. Wodnej czy Widokowej, w obrębie, których zaledwie od kilku lat powstają nowe domy, nie stanowi problemu, więc co musiałoby się zadziać, aby ul. Andersa była ujęta w tych planach?

 

ODPOWIEDŹ:

Wielokrotnie odpowiadałem na to pytanie. Szanowni państwo, takich ulic w mieście i na terenie sołectw jest kilkadziesiąt. Ul. Andersa ma zrobiony projekt i jeśli nadarzy się okazja dofinansowania, podejmę temat. Na razie jest na półce oczekujących. Jest to nowa ulica, a w mieście i wsiach są takie drogi, które od II wojny światowej są klepiskiem. Przypomnę też, że kiedy sprawdzałem, ile osób mieszka na ul. Andersa - było 13 mieszkańców. Proszę czekać. Wykonany zostanie wiosenny remont nawierzchni szutrowej.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Krzysztof

Opublikowano: 12-11-2021
Dzień dobry panie burmistrzu. Moje pytanie dotyczy budowy obwodnicy wsi Jaroszów. Wiem, że temat istnieje już od dawna, ale jest o tym jakoś cicho. Czy jest szansa, że takowa obwodnica powstanie? Jeśli tak, to kiedy? Myślę, że budowa takiej obwodnicy byłaby rozsądnym rozwiązaniem i zapewne wpłynęłaby bardzo mocno na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. W Jaroszowie dochodzi często do wypadków (o ostatnim nieszczęśliwym potrąceniu kobiety było bardzo głośno), do tego jest sporo kolizji drogowych. Martwi mnie też sznur samochodów, szczególnie w piątek i niedzielę popołudniu, kiedy to turyści jadą i powracają z gór. Bardzo proszę o rzetelną odpowiedź.

 

ODPOWIEDŹ:

Moim zdaniem nadzieja jest nikła. Bardzo zaawansowany jest projekt budowy S35, który z Wrocławia będzie przebiegał na wysokości Świdnicy. W okolicach Olszan przejdzie przez naszą gminę, by włączyć się do S3. Taki jest pomysł i realizacja, by zamiast autostradą w kierunku Karpacza i Szklarskiej Poręby - jechać S35, co ma znacznie odciążyć DK5, w tym Jaroszów.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Zbigniew

Opublikowano: 12-11-2021
Witam serdecznie! Chciałbym się dowiedzieć, bo to jest wielki obciach dla miasta, kto jest odpowiedzialny za porządek i sprzątanie chodnika na odcinku: wiadukt kolejowy-Netto? Cały czas panuje tam wielki bałagan i nikt do niego się nie przyznaje. W tej chwili - ale to jest już od paru lat - na chodniku leżą przegniłe liście, dzięki którym można zaliczyć upadek i mocno się potłuc. A nadchodzą deszcze i będzie jeszcze gorzej. Wspomnę jeszcze, że w porze zimowej ten odcinek chodnika nie jest odśnieżany i sypany piaskiem. Wręcz powiem, ten odcinek chodnika to jest czarna rozpacz, wychodzi na to, że ktoś się czai na ludzkie zdrowie, a może i życie. Ciekaw jestem, czy władze miasta przechodzą tamtędy, a jak przechodzą - chyba nie - to dlaczego nie reagują? Nawet, jak to jest odcinek kolei, to czy nie można z nimi się dogadać? To jest tylko ok. 50 metrów. Proszę o odpowiedź i jeszcze chcę przypomnieć, że istnieje chodnik na odcinku pogotowie ratunkowe-wiadukt. A przypominam, bo na tymże odcinku przez prawie całą zimę nikt nie pracuje. Już kiedyś o tym pisałem. Z poważaniem mieszkaniec Strzegomia.

 

ODPOWIEDŹ:

Wskazany chodnik zlokalizowany jest w pasie drogi wojewódzkiej. Niejednokrotnie występowałem do zarządcy drogi o rozwiązanie problemu, sprzątania chodnika, utrzymania i prowadzenia "Akcji Zima". Ponownie wystąpię do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei o utrzymywanie chodnika w odpowiednim stanie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta