Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Komunikaty

14.10.2019 r.

PROGNOZA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH


14.10.2019 r.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA PIKNIK ORGANIZOWANY PRZEZ CENTRUM KULTURY

Pytania kategoria: Drogi i oświetlenie

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Obywatel

Opublikowano: 31-03-2023
Witam ponownie. Ponawiam zapytanie odnośnie oświetlenia, a raczej jego braku. Przy ulicach np. Bohaterów Getta, Krótka, Kamienna itp. brakuje żarówek w oświetleniu ulic, bo się wypaliły. Czy można za pana pośrednictwem zgłosić to odpowiednim służbom? Całą zimę nikt nic z tym nie robił, idzie wiosna. Może najwyższy czas? Druga sprawa to znaki drogowe. Albo są nieczytelne lub odwrócone w drugą stronę (np. ul. Kamienna, zakaz postoju i nakaz skrętu w prawo). Pisałem na policję, ale zero poprawy. Proszę o zgłoszenie tego do odpowiednich służb. Pewnie więcej jest takich miejsc w Strzegomiu. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Ze względu na wzrost cen za energię elektryczną gmina wyłączyła częściowo oświetlenie uliczne - dokonano wyłączenia co drugiej lampy oświetlenia sodowego. Ze względów bezpieczeństwa wyłączeniami nie były objęte punkty oświetleniowe przy przejściach dla pieszych, skrzyżowaniach, szkołach itp. Pracownik Urzędu Miejskiego w Strzegomiu przeprowadził oględziny wskazanych ulic w Strzegomiu, podczas których stwierdzono zasadę wyłączania lamp. W przypadku, gdy na ulicy nie świeci cały ciąg oświetlenia oznacza to, że prawdopodobnie doszło do awarii, którą prosimy zgłaszać do Urzędu Miejskiego w Strzegomiu pod numerem tel. 74 85 60 532. Odnośnie drugiej części pytania, sprawa została zgłoszona na policję.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mirek

Opublikowano: 31-03-2023
Panie burmistrzu, czy nasza gmina zamierza coś zrobić z sytuacją na skrzyżowaniu ul. Al. Wojska Polskiego, ul. Dworcowej oraz ul. A. Mickiewicza. Rano tworzą się tam spore korki oraz wyjazd z ul. Dworcowej na ul. A. Mickiewicza zajmuje bardzo długo, nie mówiąc już o niebezpiecznym przejściach dla pieszych, gdzie w większości to dzieci uczące się w PSP nr 2. Czy dobrym rozwiązaniem byłoby postawienie na tym skrzyżowaniu sygnalizacji świetlnej? Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Co do bezpieczeństwa dzieci, to złożyliśmy dwa wnioski o dofinansowanie przejść dla pieszych z sygnalizacją świetlną i dźwiękową (aktywne przejścia dla pieszych). Czekamy na decyzje o dofinansowanie. Nie udrożni to jednak poruszania się samochodem. Pełna sygnalizacja świetlna utrudniłaby jeszcze bardziej ruch samochodów.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Krystyna

Opublikowano: 31-03-2023
Dzień dobry, mam kilka pytań. Czy mieszkańcy ul. Morskiej doczekają się normalnej drogi? Czy prawdziwym powodem niezajmowania się naszym problemem jest niewielka ilość potencjalnych wyborców? Już tak zaczynamy myśleć. Czy my jesteśmy mieszkańcami gorszej kategorii? Zawsze ta ulica traktowana była po macoszemu. Dla władz miasta nie jest ważne, że ludzie na działki chodzą, jak niegdyś na wsiach środkiem tej ulicy, nierzadko po błocie. Nieważne, że ta ulica jest dziurawa, jak ser szwajcarski. Nieważne jest też, że ta ulica jest bezpośrednim dojazdem do K 5. Śmiem twierdzić, że jest nas po prostu za mało, no i przy wyborach mało będzie od nas głosów. Władze miasta chwalą się od lat pozyskiwanymi na inwestycje pieniędzmi. Oczywiście widać te inwestycje i chwała władzom za to, ale niestety na zmianę na lepsze w naszym rejonie już zbyt długo czekamy. Ulica Wodna nie musiała 40 lat czekać. Za każdym razem Morska jest pomijana. Mimo wszystko pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Ja też pozdrawiam i znam problem ul. Morskiej. Niestety, musi poczekać jak wiele innych. Problem jest taki, że droga ta nie spełnia parametrów do żadnego dofinansowania, a te robimy w pierwszej kolejności.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Obywatel

Opublikowano: 31-03-2023
Witam serdecznie. Chciałbym poprosić, panie burmistrzu, o przekazanie sprawy do odpowiednich służb odpowiedzialnych za oświetlenie ulic w Strzegomiu, a mianowicie o uzupełnienie wypalonych lub niesprawnych lamp i żarówek. Od dłuższego czasu nikt nie wymienia niedziałającego oświetlenia przy ulicach: Bohaterów Getta, Krótka, Kamienna itd. Jest ciemno, a to sprzyja wandalizmowi i chuligaństwu. Poza tym po zmroku strach się bać. Ciemność widzę, ciemność. Pięknie oświetlona nowa ul. M. Konopnickiej powinna świecić przykładem. Postawiona tam tyle lamp (moim zdaniem przesadzono troszeczkę), że jest tam w nocy widno jak w dzień. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Lampy sodowe zostały wyłączone co druga. Wszystkie ciągi, gdzie się nie świeci więcej lamp należy zgłaszać do Urzędu Miejskiego w Strzegomiu pod numerem telefonu 74 85 60 532.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec

Opublikowano: 31-03-2023
Witam, mam pytanie. Czy ktoś mógłby kontrolować co jakiś czas drogę w Granicy? Konkretnie ludzi, którzy niedowidzą lub po prostu nie znają podstaw ruchu drogowego. Jadąc pod prąd nie można się wyminąć, nie wspominając o bezpieczeństwie ludzi pracujących przy drodze. Wiem, że nie pan za to odpowiada, ale gdyby pan poprosił odpowiednie służby, wierzę że przyniosłoby to efekt. Z góry dziękuję.

 

ODPOWIEDŹ:

Myślę, że państwo dacie radę wytrzymać uciążliwości związane z remontem. Mieszkańców proszę o przestrzeganie zasad organizacji ruchu na czas remontu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkańcy Ruska

Opublikowano: 03-03-2023
Panie burmistrzu, odnosimy wrażenie, że zostaliśmy ostatnio odstawieni w zapomnienie przez naszą władzę.

 

ODPOWIEDŹ:

Czemu pan tak myśli?!Chyba jest pan niedoinformowany. Rozpoczynamy budowę boiska wielofunkcyjnego za ponad pół miliona zł. Złożony jest wniosek o dofinansowanie remontu dróg (zgodnie z projektem). Decyzje zapadną najpóźniej pod koniec kwietnia. Staramy się o dofinansowanie rzędu 63,3%. Mamy kłopot z lokalizacją placu zabaw. Na tę chwilę jedyna lokalizacja to plac na ogródkach działkowych naprzeciwko trzech budynków w stronę byłej fabryki krzeseł (po prawej stronie). Szukamy jeszcze innego miejsca. Jeśli wieś zaakceptuje teren wymieniony wcześniej, to przystąpimy do projektu. Więcej planów nie mamy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Przemysław

Opublikowano: 03-03-2023
Witam. Panie burmistrzu, widziałem ostatnio ładny artykuł o kolejnych remontach dróg w naszej gminie. Chciałbym zapytać - na jakim etapie jest remont drogi w miejscowości Rusko? Czy temat jest nadal aktualny?

 

ODPOWIEDŹ:

Temat jest aktualny - do końca kwietnia oczekujemy na wyniki naboru dróg, w którym złożony został wniosek o remont dróg w Rusku.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Bartek

Opublikowano: 03-03-2023
Witam panie burmistrzu, chciałbym się dowiedzieć, czy nasza gmina jest na tyle bogata, że może sobie pozwolić na utwardzanie placu kamieniarza? Chodzi o sytuację przy markecie Dino, gdzie na chodnikach stoją płyty granitowe, na trawnikach stare auta, bo jeśli to nie gmina utwardza temu panu plac, to dlaczego się na to zgadza, przecież tylko czekać aż kogoś potrąci auto, z powodu tego, że gmina nie ma czasu/ chęci zająć się tym tematem.

 

ODPOWIEDŹ:

Zajmujemy się tym tematem na razie bez powodzenia. Proszę poczekać jeszcze trochę na załatwienie tej sprawy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec kierowca

Opublikowano: 03-02-2023
Szanowny panie burmistrzu. Nasze miasto ponownie zostało pobłogosławione awarią sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu ulic Świdnickiej i Kasztelańskiej. Wczoraj (poniedziałek 23 stycznia) przejeżdżałem tamtędy kilka razy o różnych porach. Żadnego korka, brak sznura aut z każdej strony (od Rynku także - o dziwo), ruch płynny. Dziś rano (wtorek godzina UWAGA! 7:50) dokładnie to samo. Co się dzieje? Dlaczego tak uparcie trzyma się pan tezy o bezpieczeństwie i utrzymaniu tego szaleństwa, jakim są te "światła", blokujące ruch o każdej możliwej porze? Proszę wziąć pod uwagę, że gros aut to tranzyt ciężarowy na Legnicę, a jedynie część osobowych kieruje się od ronda do Rynku - zaczekają tę chwilę, jeśli będzie potrzeba. Po co na siłę tamować ruch takiej arterii?

 

ODPOWIEDŹ:

To nie ja trzymam się uparcie, że te światła mają działać. Mam podobne zdanie jak pan.

To światła na drodze wojewódzkiej, którymi zarządza Dolnośląska Służba Dróg i Kolei, która ma siedzibę we Wrocławiu. Skieruję pana sugestie do DSDiK. W rozmowach otrzymywałem informację, że zależy to od natężenia ruchu, które jest mierzone przez właściciela drogi.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Goczałków

Opublikowano: 20-01-2023
Witam panie burmistrzu. Czy autobus, który jeździ i dowozi dzieci do szkoły w Goczałkowie mógłby zabierać dzieci z osiedla tzw. Manhattan? Mają one kawałek do szkoły, a rodzice są pracujący, więc trochę strach puszczać dzieci same, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdzie po godz. 7:00 rano jest jeszcze ciemnawo trochę.

 

ODPOWIEDŹ:

W 2023 r. nie ma możliwości zorganizowania takiego dowozu ze względu na uzyskanie dofinansowania od wojewody dolnośląskiego na zorganizowane linie autobusowe. Aktualnie gmina Strzegom zorganizowała dowóz uczniów do szkół zgodnie z ustawą Prawo Oświatowe, które nakłada na organizatora transportu zbiorowego obowiązek dowiezienia ucznia do szkoły i zapewnienia mu opieki transportu w przypadku, gdy uczeń ten mieszka w odległości 3 km (uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej) lub 4 km (uczniowie klas V-VIII szkoły podstawowej). Zorganizowanie dodatkowego dowozu możliwe będzie dopiero po 1 stycznia 2024 r., po uwzględnieniu przebiegu linii autobusowej przez osiedle.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta