W każdy wtorek w godz
11:30 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530
Sołtys: Grażyna Dawidowska (7 członków Rady Sołeckiej)
Powierzchnia: 2,55 km2
Lasy i grunty leśne: 0,92 ha
Powierzchnia użytków rolnych: 230,33 ha
Godzieszówek (niem. Güntersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Strzegom. Godzieszówek jest niewielką wsią położoną na Obniżeniu Podsudeckim na wschodnim skraju Niecki Roztockiej. Leży na wys. ok. 230-235 m n.p.m.
Godzieszówek powstał na terenie leśnym około 1305 r. prawdopodobnie od początku istnienia wieś należała do rodziny Reibnitz z Roztoki. Do Roztoki również mieszkańcy wsi uczęszczali na nabożeństwa. Do 1945 roku wieś należała do rodziny Hochbergów. Wieś zawsze pozostawała w cieniu Roztoki. Zniszczona niemal całkowicie podczas wojny trzydziestoletniej, Podczas II wojny śląskiej na terenie Godzieszówka wspominanym jako „Guhla” lub „Gola” 4 czerwca 1745 r. rozgrywała się bitwa między wojskami Prus i Austrii oraz Saksonii opisywana jako „bitwa pod Dobromierzem”. Na miejscu bitwy przy drodze z Grabiny do Godzieszówka w otoczeniu dębów. w XIX wieku wystawiono pomnik upamiętniający bitwę (wysadzony w powietrze po 1945 r.). Pomnik miał postać obelisku o wysokości ok. 10 metrów na cokole, w którym umieszczono tablice pamiątkowe z nazwiskami poległych oficerów. Postument, na którym stał składał się z trzech stopni. Pomnik został odsłonięty 4 czerwca 1910 roku. Jego projektantem był Richard Wackerow. Do czasów dzisiejszych z obelisku pozostał jedynie postument i kilka rozrzuconych elementów kamiennych. W 2000 roku przed tym postumentem postawiono granitowy głaz, w którym wykuty był krzyż i tabliczka w języku polskim z wyjaśnieniem, iż tutaj odbyła się bitwa. W roku 2015 z okazji 270 rocznicy bitwy postawiona tam tablice ze obrazem i opisem bitwy.
W 1885 r. wieś zamieszkiwało 234 osoby w 31 domach. Uprawiano tu głównie pszenicę, hodowano konie, krowy i owce. W 1978 roku z pracy w rolnictwie utrzymywało się 60% ludności zawodowo czynnej. Produkcja rolnicza rozwijała się dzięki korzystnym warunkom glebowo - klimatycznym. Jest tu tylko minimalne zaplecze handlowe, brak infrastruktury. Rozwija się natomiast przerób kamieniarski. We wsi wiele budynków mieszkalnych i gospodarczych zasługuje na pewną uwagę.
We wsi działa świetlica wiejska prowadzona przez instruktorów Strzegomskiego Centrum Kultury. Zajęcia skierowane są do mieszkańców wszystkich grup wiekowych. W ramach imprez odbywają się festyny rodzinne, turnieje wsi, ponadto organizowane są imprezy okolicznościowe tj. Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka i Mikołajki. Mieszkańcy Godzieszówka uczestniczą w życiu kulturalnym gminy Strzegom poprzez udział w Dożynkach Gminnych, Jarmarku Wielkanocnym prezentując dorobek kulinarny i rękodzieła artystycznego. Korzystają z ofert kulturalnych Strzegomskiego Centrum Kultury poprzez udział w sekcjach i kołach zainteresowań, organizowanych imprezach oraz wyjazdach.