W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530
Sołtys: Renata Podkówka ( 2 członków Rady Sołeckiej)
Powierzchnia: 4,02 km2
Lasy i grunty leśne: 282,03 ha
Powierzchnia użytków rolnych: 98,56 ha
Grochotów (niem. Hoymsberg, pol. Szaberowa) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Strzegom, wzdłuż drogi wojewódzkiej 374. Prawie 3/4 areału wsi stanowią lasy.
Wieś powstała pod koniec XVIII w. w pobliżu Lasu Zakonnic - Nonnenbusch w ramach inicjatywy kolonizacyjnej w czasach panowania króla Prus Fryderyka Wielkiego, jako kolonia Stanowic. Osadę nazwano Hoymsberg na cześć kierującego akcją ministra. Osadzeni koloniści zajmowali się karczowaniem lasu zyskując prawo do własnych gruntów, nadal podlegając właścicielowi Stanowic. Do 1885 r. wykarczowano cały las i wieś obejmowała wówczas 25 ha z czego 24 to pola uprawne. Przed II wojna światową leśniczówka w Grochotowie nosiła identyczną nazwę jak las, czyli Nonnenbusch - Lasu Zakonnic.W XIX w. właścicielami wsi byli von Hochbergowie. Przed II wojna światową wieś liczyła 73 mieszkańców. We wsi mieściła się gospoda, do której tłumnie przybywali mieszkańcy okolicznych miast. Po wojnie osiedlili się tu osadnicy z centralnej Polski i ze wschodu, by uprawiać opuszczone przez Niemców gospodarstwa. Rozwijało się rolnictwo i leśnictwo. Wielu mieszkańców wsi zatrudnionych było w lesie.
Mieszkańcy są obecni na wszystkich uroczystościach gminnych: jarmarkach, festynach i dożynkach, wystawiając się z produktem lokalnym i potrawami zrobionymi przez siebie. Rokrocznie, przy krzyżu, odbywa się we wsi msza św. dziękczynna w święto Matki Boskiej Zielnej, dokładnie w rocznicę postawienia krzyża w 1982 r. na ogródku ówczesnego leśniczego Ryszarda Zuchniaka i z jego inicjatywy.
Piękne tereny spacerowe i widoki na Wzgórza Strzegomskie i Kaczawskie oraz świetny klimat i bogaty w runo leśne i zwierzynę płową las mieszany, sprzyjają rozwojowi wszelkiego rodzaju turystyki i organizacji wypoczynku na świeżym powietrzu. Gleby w sołectwie nie są zbyt dobre, przeważnie klasy III-IV. Mimo to najczęściej uprawia się rzepak, pszenicę i ziemniaki. Lasy wokół Grochotowa należą do Nadleśnictwa Świdnica. Wieś, jako jedna z nielicznych, ma leśniczówkę, położoną malowniczo na skraju lasu. Tadeusz Podkówka, leśniczy leśnictwa Grochotów, jest też myśliwym i należy do Koła Łowieckiego „Sylwan”. W ostatnim czasie we wsi rozwija się rzemiosło, w tym ślusarstwo, leśnictwo, firma produkująca wiązanki i stroiki świąteczne, jest także piaskownia. Cieszy fakt, że powstają nowe zabudowania mieszkalne.
W 2019 roku we wsi przebudowano budynek gospodarczy na potrzeby świetlicy wiejskiej, Koszt przebudowy ok. 361,7 tys. zł, w całości realizowany z budżetu gminy Strzegom. Działalność kulturalną prowadzą instruktorzy Strzegomskiego Centrum Kultury. Odbywają się tu głównie imprezy plenerowe. Są to głównie festyny wiejskie z udziałem mieszkańców wsi. Odbywają się one na nowopowstałych placach zabaw, wyposażonych w urządzenia zabawowe, altanki, stoliki i ławy, a przede wszystkim dysponujące przestronnym miejscem do wykorzystania na zabawy taneczne, konkursy i zabawy rekreacyjno-sportowe. Społeczność wiejska bierze udział w Jarmarkach Wielkanocnych i Dożynkach Gminnych organizowanych w gminie. Dzieci, młodzież i dorośli mają możliwość korzystania z oferty programowej SCK, np. udział w sekcjach i zajęciach odbywających się w budynku SCK oraz organizowanych wyjazdach do teatru, opery, operetki oraz koncertach i imprezach plenerowych organizowanych na terenie gminy Strzegom.