ODPOWIEDŹ:
Domyślam się że jest to mieszkanie w kamienicy wybudowanej przed 1945 rokiem. Ostatnia podwyżka w tych lokalach obowiązywała od kwietnia 2019 r. i w porównaniu z wcześniej obowiązującą od października 2015 roku wzrosła o 30 groszy za m2 powierzchni użytkowej lokali. Do tej pory obowiązywały dwie różne stawki bazowe czynszu za lokale mieszkalne: dla budynków wybudowanych po 1945 r. oraz dla budynków wybudowanych przed 1945 r.
Taki podział miał odzwierciedlać stan techniczny budynków. W obecnej chwili, zgodnie z orzecznictwem, podział ten nie stanowi kryterium oceny stanu technicznego nieruchomości. Wobec powyższego została wprowadzona jedna obowiązująca stawka, co w konsekwencji pociąga za sobą zmiany w stawkach za najem socjalny oraz najem pomieszczeń tymczasowych. Średnie nasze płatności odprowadzane do Wspólnot Mieszkaniowych z tytułu kosztów zarządu, w tym na fundusz remontowy i bieżącą administrację, to kwota ok. 3,30 zł za m2, ale i są takie wspólnoty, gdzie płacimy 10 zł za m2.
Oprócz kosztów utrzymania części wspólnych budynków gmina ponosi również koszty remontów lokali. Dla przykładu wymiana instalacji elektrycznej w lokalu to rząd kilku tysięcy złotych. Podwyżka stawek bazowych czynszu jest koniecznością wynikającą z wzrastających kosztów usług związanych z bieżącym utrzymaniem lokali, konserwacją i utrzymaniem należytego stanu technicznego nieruchomości oraz zwiększeniem zakresu przeprowadzanych remontów mieszkań i budynków. Zachęcam do wykupienia mieszkania z bonifikatą 95% lub 99%.
Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta