Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
11:30 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Pytania kategoria: Inne

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Mieszkaniec

Opublikowano: 23-10-2020
Panie burmistrzu! Czy to nie są kpiny i marnotrawienie kasy, żeby autobusy pseudomiejskie, które zostały aktywowane, woziły powietrze zamiast ludzi? Bardzo, ale to bardzo często widzę to, a zwłaszcza linia 0. Kierowca tylko jeździ tam i z powrotem, robi pętle na dworcu PKS i dalej sam. Czy tych zdobytych pieniędzy nie można byłoby przeznaczyć na coś innego np. na monitoring wiaduktów kolejowych? Były tak ładnie pomalowane i odnowione, i co już mamy? Nie patrzeć się, że to kolei, z nimi też można się dogadać.

 

ODPOWIEDŹ:

Różne są zdania. To mieszkańcy chcieli komunikację miejską. Myślę, że trzeba czasu, by do niej się przyzwyczaić. Otrzymuję też dużo podziękowań, szczególnie od emerytów.

 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyt

Imię/nick: Arek

Opublikowano: 23-10-2020
Witam, od początku października funkcjonuje u nas komunikacja publiczna, a już dawno przed jej uruchomieniem mieszkańcy otrzymali ulotki informacyjne wraz z cennikiem biletów oraz karnetów. Problem w tym, że u kierowców można kupić jedynie bilety na dany przejazd, po zapytaniu o karnet miesięczny kierowca odsyła nas do dworca głównego. Po wybraniu się na dworzec główny pani pracująca tam grzecznie nas informuje, że owszem, takie karnety są w sprzedaży, jednak nie miała ona szkolenia z tym związanego i niestety nie wie, jak je wystawiać. Osobiście uważam, że ta pani zachowała się w pełni profesjonalnie i uprzejmie, nie mam do niej żadnych pretensji. Jednak osoby z góry powinny zapewnić pracownikom szkolenie w celu prawidłowego funkcjonowania komunikacji publicznej, jeszcze zanim została ona wprowadzona w życie. Mieszkańcy niestety muszą przez to wydawać więcej pieniędzy na transport do pracy. Czy możemy oczekiwać, że zrobi pan coś w tej sprawie? Pozdrawiam.


ODPOWIEDŹ:

Zapewnienie prawidłowej dystrybucji biletów spoczywa na operatorze publicznego transportu zbiorowego w gminie Strzegom - firmie POLBUS PKS Sp. z o. o. we Wrocławiu. W przypadku biletu miesięcznego pierwszy zakup musi być dokonany w kasie biletowej ze względu na konieczność wprowadzenia danych pasażera do systemu informatycznego operatora. Stacjonarny punkt sprzedaży biletów znajduje się na dworcu autobusowym przy ul. Dworcowej. Natomiast zakup biletu miesięcznego w kolejnych miesiącach może być realizowany bezpośrednio u kierowców. Aby usprawnić ten proces, polecono operatorowi, firmie POLBUS PKS Sp. z o. o. we Wrocławiu, dokonać ponownego przeszkolenia kierowców oraz pań pracujących na dworcu w zakresie obsługi kas fiskalnych. Takie przeszkolenie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Artur

Opublikowano: 09-10-2020
Dzień dobry. Panie burmistrzu, DSDiK ogłosiła przetarg na remont drogi 374 na odcinku Rogoźnica - Wieśnica. Chwała im za ten wyczekiwany remont, ponieważ droga jest w fatalnym stanie. Proszę jednak o odpowiedź lub jej uzyskanie z DSDiK, dlaczego z remontu wyłączony został odcinek drogi we wsi Rogoźnica? Po remoncie będziemy mieli taka oto sytuację: pięknie wyremontowany odcinek w Wieśnicy - pięknie wyremontowany odcinek do Rogoźnicy - dziury we wsi Rogoźnica - pięknie wyremontowany odcinek do Niedaszowa. Dlaczego Rogoźnica jest kolejny raz omijana w planach DSDiK, proszę o to zapytać. Jako jedna z nielicznych wsi w okolicy mamy chodniki przy drogach wojewódzkich w tak fatalnym stanie, krawężniki pamiętające koniec II wojny światowej. Nie wspominając o braku chodnika do marketu, co stwarza spore zagrożenie dla pieszych...

 

ODPOWIEDŹ:

Znam temat. Z informacji uzyskanych od dyrektora DSDiK - odcinek Rogoźnica jest przewidziany do remontu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Moje argumenty - m. in. brak chodnika do Dino nie przyniosły efektu. W ramach planowanego remontu odcinek Rogoźnica ma być gruntownie przebudowany.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Alan

Opublikowano: 09-10-2020
Szanowny panie burmistrzu. W tym roku zaczynam studia w trybie hybrydowym. Nie ukrywam, że uciążliwa jest dla mnie perspektywa dojazdów pociągiem ze Strzegomia do Wrocławia z przesiadką w Jaworzynie Śląskiej, gdzie tracę przynajmniej kilkanaście minut (a perspektywa pociągu na 5:12 z przesiadką jest jeszcze bardziej bolesna). Czy byłaby możliwość wywalczenia bezpośrednich połączeń kolejowych na trasie Strzegom-Wrocław? A przede wszystkim - czy pan burmistrz ma moc zadziałania w tej sprawie?

 

ODPOWIEDŹ:

Niestety, nie mam takich możliwości.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: stil24

Opublikowano: 09-10-2020
Witam panie burmistrzu. Kiedy w naszej gminie będą wyremontowane ulice dochodzące do centrum miasta oraz bazyliki, czyli ul. św. Anny, ul. Dąbrowskiego, ul. Kościelna i ul. Szkolna? Moje drugie pytanie - kiedy panie z ZUK-u przestaną dłubać trawkę w kostce?

 

ODPOWIEDŹ:

Projekt przebudowy ul. Dąbrowskiego w Strzegomiu właśnie został zakończony. Ul. Dąbrowskiego została zgłoszona do dofinansowania w ramach Funduszu Dróg samorządowych. W chwili obecnej są rozpatrywane wnioski. Natomiast ul. św. Anny oraz ul. Kościelna będą brane pod uwagę do przebudowy w następnych latach. Odnośnie drugiego pytania - prace w ramach utrzymania czystości i pielęgnacji zieleni spółka ZUK realizuje zarówno przy zaangażowaniu sprzętu mechanicznego, jak i w tradycyjny sposób. Spółka dysponuje nowoczesnym sprzętem, niemniej nie we wszystkich lokalizacjach możliwe jest jego zastosowanie. Nie każdy rodzaj nawierzchni można utrzymywać przy użyciu sprzętu mechanicznego. Ze względu na ułożenie terenu, a także uciążliwości (hałas) oraz ryzyko uszkodzenia np. zaparkowanych samochodów, konieczna jest praca ludzkich rąk, którą w spółce uznaję za wartościową. Wspomniana trawka w kostce jest rzeczywiście uciążliwa, ponieważ względy bezpieczeństwa oraz priorytety skierowane na ochronę środowiska zdecydowały o tym, że nie używa się chemicznych środków chwastobójczych. Pozostaje zatem praca ręczna. Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Krystyna

Opublikowano: 19-06-2020
Droga redakcjo! Od ponad 30 lat zwracam się z prośbą do władz miasta i do ZUK -u o naprawę studni na cmentarzu św. Mikołaja. Wielokrotnie zamieszczałam zdjęcia i artykuły na łamach Gazety Strzegomskiej, domagając się z prawdziwego zdarzenia toalety w tym miejscu publicznym. Prosiłam pana burmistrza na wielu zebraniach o interwencję w tej sprawie. W ubiegłym roku wysłałam pismo do ZUK-u i nic. Wypowiadam się w imieniu dziesiątek osób, które codziennie odwiedzają cmentarz, żeby pielęgnować czystość nagrobków. Cmentarz jest wizytówką miasta. Przyjeżdżają tu ludzie z różnych stron Polski na pogrzeby i na "Wszystkich Świętych". Jak wygląda ta średniowieczna studnia? Byłam dziewczynką, jak z niej czerpałam wodę i teraz mając 74 lata, nadal staję przy tej samej okropnej cembrowinie. Czy nasze miasto nie stać na chociażby przykrycie jej kratą, żeby bezpiecznie postawić wiadro, umyć wazony i nie wrzucać tam śmieci? A kto odpowiada za bezpieczeństwo nabierających wodę i trzymających w powietrzu ciężkie wiadro. Jeśli poślizgnie się, to z nim wpadnie do studni i ... Cieszę się każdym nowym remontem w mieście, ale nie mogę pogodzić się z tym, że poruszany przeze mnie temat jest obojętny gospodarzom miasta i cmentarza. Czy ja żądam czegoś nadzwyczajnego? Nie dość, że zlikwidowana ubikacja w mieście, to na cmentarzu też nie ma. Objeździłam całą Polskę i Europę i takiego dziadostwa nie ma nawet na wiejskich cmentarzach. Są zadbane węzły sanitarne. Najbliżej do Bolkowa. Wyślijcie tam delegację. Proszę redakcję o sfotografowanie tych przybytków na naszych cmentarzach i zatroszczenie się o zrealizowanie tego zadania. To nie jest "gówniana" sprawa, to są ważne problemy. Jeśli miasta nie stać na taki wydatek, to niech obciąży nas mających groby bliskich. Za każdym razem zamiast skupić się w tym miejscu, muszę ubolewać nad indolencją gospodarzy. Pozdrawiam redakcję i proszę o działanie.

 

ODPOWIEDŹ:

Pani Krystyno! W budżecie na rok 2020 zostały zaplanowane środki finansowe na przebudowę 4 studni (2 na cmentarzu św. Mikołaja i na początek 2 na ul. Olszowej). Co do naszych nekropolii, to chciałbym zauważyć, że przez ostatnie lata wybrukowaliśmy kostką cały cmentarz przy ul. Olszowej i rozpoczęliśmy brukowanie cmentarza św. Mikołaja. Chciałbym przypomnieć, że pierwszą inwestycją, którą realizowałem to budowa cmentarza na ul. Wałbrzyskiej. Ludzie, którzy przyjeżdżają do miasta zauważają te fakty. Przypomnę także, że wygląd wewnętrzny zmieniła także kaplica. Obecnie przygotowujemy projekt remontu kaplicy i kaplicy pomocniczej, której stan jest - delikatnie mówiąc - zły. Będą tam usytuowane dwie toalety w wysokim standardzie - realizacja w 2021 r. Pani Krystyno, proszę pochodzić po mieście i zobaczyć, ile jest otwartych toalet w centrum miasta. Ja już pani to wyjaśniałem, a panie swoje. Zlikwidowano śmierdzące szalety, a udostępniono chyba z sześć toalet w wysokim standardzie w Centrum Aktywności Społecznej "Karmel". Szalety były otwarte od godz. 10.00 do godz. 18.00 i tak też otwarte Centrum Aktywności. W godzinach pracy urzędu na parterze - po prawej stronie - jest udostępniona toaleta dla mieszkańców, gdzie jest także przewijak dla dzieci. Dla turystów wykonano toaletę koło Wieży Targowej w Rynku. I jeszcze jedno, przez 24 godziny czynne są toalety w centrum na ul. Leśnej, w tym dla niepełnosprawnych. Nie wspomnę o dworcu autobusowym, gdzie toalety czynne są od godz. 05.15 do godz. 22.00. Myślę, że warto pospacerować po Strzegomiu i zapoznać się jak to jest. Kiedyś zarzucała mi pani, że nie ma witaczy, kiedy dumnie stały już na wjeździe od Świdnicy i Jeleniej Góry. Od poniedziałku będą stały na cmentarzach toi toie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianka

Opublikowano: 19-06-2020
Witam, panie burmistrzu. Nurtuje mnie pewna sprawa, z którą zwracam się do pana. Otóż byłam pewnego razu w urzędzie…

 

ODPOWIEDŹ:

Pytanie to zamieściłem na wewnętrznej stronie internetowej urzędu "intranet". Tę uwagę i
swoje zdanie przekazałem na naradzie naczelników do realizacji.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianin

Opublikowano: 19-06-2020
Witam. Mieszkam przy ulicy Bohaterów Getta. Jest tam strefa płatnego parkowania, ale niestety często nie mam miejsca, aby zaparkować swoje auto. Wykupuję abonament roczny dla mieszkańca strefy parkowania, ale mimo to miejsc jest za mało i parkuję na innych ulicach sąsiadujących z ul. Boh. Getta. Inni kierowcy parkują, gdzie się da nawet w miejscach niedozwolonych. Poustawiano w okolicy sporo zakazów parkowania (ulica Kamienna), słupków w miejscach, gdzie kiedyś się parkowało. Czy w planach jest budowa jakiegoś dodatkowego obszaru dla mieszkańców do parkowania dla ulic Bohaterów Getta, Krótkiej, Kamiennej? Może obszar po byłych ogrodach miejskich ( koło szkoły), gdzie rozrasta się osiedle nowych domów? Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Teren byłych ogrodów jest sprzedany prywatnym właścicielom pod budownictwo. Będziemy budować mały parking na 1 terenu podwórka policji od strony sklepu meblowego Amal. Teren ten przekazał wojewoda gminie na usługi.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Stil24

Opublikowano: 05-06-2020
Witam panie burmistrzu, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź w temacie sprzątania miasta, ale te maszyny o których pan pisał, to chyba są na pokaz i do ozdoby, ponieważ szedłem przez strzegomskie planty, a panie z ZUK-u na kolanach plewiły ręcznie kostkę, zamiast ją opryskać lub przejechać maszyną czyszczącą kostkę brukowa. Myślę, że Strzegom będzie coraz piękniejszy, a sprzątanie w nim będzie przyjemnością. Krzysiek.

ODPOWIEDŹ:

Panie Krzysztofie, utrzymaniem plantów zajmuje się ogrodnik miejski, a czasami wspomagają go pracownicy interwencyjni. Planty wyglądają rewelacyjnie, za co dziękuję. Nie zawsze konieczne jest używanie chemii, a zwłaszcza tam, gdzie spacerują ludzie, gdzie są krzewy, które przyciągają motyle i są ule. Nie posiadamy maszyny do czyszczenia kostki. Nowa zamiatarka sprząta miasto zgodnie z harmonogramem. Moim zdaniem jest dobrze.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Katrin

Opublikowano: 22-05-2020
Dzień dobry panie burmistrzu. Jestem mieszkanką Strzegomia i chodzi mi o pewien duży problem z kaplicą na cmentarzu. Mamy teraz nowy cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej i nie posiadamy tam kaplicy i tu zaczyna się problem. Z cmentarza z ul. Olszowej jest daleko na ul. Wałbrzyską, a nie każdy posiada samochód, aby dojechać na drugi koniec Strzegomia. Ludzi nie stać wynajmować autokary na pogrzeb. Już kiedyś było mówione, że zostanie wybudowana kaplica na ul. Wałbrzyskiej. Czy pan, panie burmistrzu rozwiąże ten długoletni problem, czy mamy pisać jakąś petycję jako mieszkańcy gdzieś indziej. Z poważaniem mieszkanka naszego pięknego miasta.

 

ODPOWIEDŹ:

W obecnej chwili nie planujemy budowy nowej kaplicy przy ul. Wałbrzyskiej. Trwa wykonanie projektu na remont obecnej kaplicy przy ul. Olszowej oraz mniejszej kaplicy zastępczej, której stan ma wiele zastrzeżeń. Po wykonaniu projektu rozpoczniemy remont dachu, elewacji zewnętrznej i wnętrz obu obiektów.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta