Mieszkańcy pytają? - Burmistrz odpowiada

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Robert

Opublikowano: 02-04-2021
Dlaczego pan wprowadza mieszkańców w błąd? Palenie w piecach odpadami nie zgłasza się na policję, gdyż nie posiadają środków ani wiedzy na temat palenia odpadami. Od tego jest Straż Miejska, o ile istnieje w danym mieście, lub pana pracownicy z UM z Wydziału Ochrony Środowiska.

ODPOWIEDŹ:

 Jeśli tak gdzieś napisałem, to przepraszam. Prawo ma straż miejska, której nie powołujemy po negatywnym odbiorze tego tematu przez mieszkańców oraz upoważniony pracownik Urzędu Miejskiego.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Adam

Opublikowano: 02-04-2021
Panie burmistrzu, mam pytanie dotyczące automatu do sprzedaży zniczy. Dlaczego jedni mieszkańcy mogą korzystać z automatu, a innym nie dał pan szansy? Mowa o automacie, który postawiony jest tylko jeden na nowym cmentarzu. A co ze starym cmentarzem? Tutaj mieszkańcy są gorsi? Prosimy, by wszystkie cmentarze miały taki automat, który jest rewelacyjny pod względem dostępności. Mam wrażenie, panie burmistrzu, że inwestycje, które pan zaczął, nie są trafne lub wybiera pan sobie miejsca, które panu pasują, a nie służą wszystkim mieszkańcom. Proszę o postawienie automatów na starych cmentarzach, by mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Strzegomia.

ODPOWIEDŹ:

Nie wiem, co napisać panie Adamie. A co z cmentarzami komunalnymi na wsiach? Poprosiłem panią prezes strzegomskiej spółki ZUK, by rozeznała temat, czy znajdzie się firma, która będzie chciała postawić automaty na wszystkich cmentarzach komunalnych.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Przemysław

Opublikowano: 02-04-2021
Witam panie burmistrzu. Chciałbym zapytać, czy po zakończeniu budowy kanalizacji w Rusku planowana jest nowa nawierzchnia dróg? Jeśli tak, to czy jest możliwość przedłużenia wylania asfaltu o około 80 m w kierunku wyjazdu z Ruska, w stronę pana sołtysa. Znacznie poprawi to komfort życia mieszkańców okolicznych domów. Podczas wjazdu ciężkiego samochodu na tę kostkę domy aż się trzęsą, że nie wspomnę o nadmiernym hałasie.

ODPOWIEDŹ:

Po zakończeniu kanalizacji drogi, które nie będą odtworzone lub ich stan będzie zły, ujmiemy w kolejnych latach w budżecie gminy Strzegom. Na etapie projektowania będą prowadzone konsultacje społeczne i wtedy zadecydujemy o zakresie remontu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Pasażer

Opublikowano: 05-03-2021
Jeżeli jest mowa o przetargu na autobusy, to czy byłaby możliwość wdrożenia w nich pełnego systemu informacji pasażerskiej, wraz z głosowymi zapowiedziami przystanków oraz możliwością pokazywania przebiegu trasy linii, a nie tylko jako tablice kierunkowe? A jeżeli tak, to czy gmina ma zamiar rozpisać konkurs na lektora tychże zapowiedzi? Dzięki nim będziemy mogli wiedzieć, gdzie mamy wysiąść. Pozdrawiam z Jaroszowa.

 

ODPOWIEDŹ:

Przetarg jest ogłoszony. Taki system jest super, ale bardzo drogi. Nasze miasto i sołectwa znamy wszyscy, więc takie – skądinąd fajne – techniczne działania są zbędne. Dziękuję bardzo za pomysł i pytanie. Więcej takich pomysłów. Nie każdy będę ucinał tak jak ten. Przepraszam.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianka

Opublikowano: 05-03-2021
Chciałabym zapytać, czy ktoś zrobi porządek z imprezującą młodzieżą na widowni górnej płyty boiska OSiR w Strzegomiu? Jak sama nazwa wskazuje, OSIR służy do uprawiania sportu i po to ludzie tam przychodzą, ale niestety jest to utrudnione poprzez wybryki pijanych wyrostków. Przypomnę, że mamy pandemię, a te pseudospotkania odbywają się w licznym gronie i do tego bez maseczek. Nie wspomnę o spożywaniu alkoholu i skandalicznym zachowaniu.

 

ODPOWIEDŹ:

Ze względu na pandemię czas, w jakim obecnie musimy funkcjonować, jest trudny dla nas wszystkich. Obiekty OSiR są monitorowane całodobowo. Pracownicy kontrolują cały teren, na którym przebywają użytkownicy. Reagują na incydenty nieodpowiedniego zachowania się uczestników, w sytuacjach trudnych korzystają z interwencji policji. Zarząd spółki prosi o informację na temat złego zachowania zarówno młodzieży, jak i dorosłych korzystających z naszych obiektów. Informacje o takich incydentach proszę kierować bezpośrednio do biura spółki lub pod numery telefonów 74 855 15 24, 74 855 04 49.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Edek

Opublikowano: 05-03-2021
Witam. Skrzyżowanie Rybna/3 Maja - jest problem z odwodnieniem. Na ul. 3 Maja wykonano remont, ale podniesiono chodnik, przez co woda nie spływa do rowu. Projektant tego nie przewidział? Idąc do miasta nowym chodnikiem, wejdziemy po kolana w wodę.

 

ODPOWIEDŹ:

Zakres opracowanej dokumentacji i wykonanych robót budowlanych dot. tylko ul. 3 Maja wraz z włączeniem jezdni do drogi ul. Rybnej. Chodnik został wykonany zgodnie z dokumentacją projektową i zakończony. Obecna sytuacja, jaką pan opisuje, wynika ze złego stanu technicznego ul. Rybnej – braku jednolitych spadków poprzecznych i podłużnych jezdni, które wpływają na poprawne odprowadzanie wody opadowej z jezdni. Pragnę nadmienić, że woda w tym miejscu zawsze się zbierała w wyniku opadów deszczu. Problem będzie można rozwiązać w chwili przebudowy ul. Rybnej, dostosowując wysokość przebudowanej jezdni i innych elementów pasa drogowego do nowych rzędnych wysokościowych.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mama 2

Opublikowano: 05-03-2021
Dlaczego dzieci uczęszczające do szkoły - mowa o klasach 1-3 szkoły podstawowej - nie mogą mieć treningów piłki nożnej na hali, tylko na Orliku? Proszę mi wyjaśnić, dlaczego my nie możemy, a w innych miastach hale są otwarte i drużyny trenują! Inni mogą, tylko nie Strzegom. Rodzice zaczęli przepisywać chłopców do innych miejscowości. SPORT TO ZDROWIE, ale najwidoczniej nie w naszej gminie!

 

ODPOWIEDŹ:

Zgodnie z przepisami zajęcia w hali może mieć tylko sport zawodowy, a przy takim – jak pani pisze – rozluźnieniu to, moim zdaniem, już niedługo zamkną także obiekty otwarte. Pandemia nie znikła. Szkoda, że pani tego nie zauważa.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Kamyk

Opublikowano: 05-03-2021
Dlaczego pan zamyka obiekty sportowe? Proszę sie przejść na targ przy ul. Legnickiej - tysiąc ludzi bez maseczek, jeden przy drugim. To jest walka z pandemią w Strzegomiu?

 

ODPOWIEDŹ:

 Nic nie zamykam, stosuję się tylko do przepisów.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkanka

Opublikowano: 19-02-2021
Dzień dobry. Panie burmistrzu, dlaczego PSZOK w Strzegomiu jest nieczynny w sobotę? Chciałabym uczciwie wywieźć śmieci, które można oddać tylko do punktu odbioru (np. stare opony, posegregowane odpady poremontowe itp.), ale niestety dla ludzi pracujących poza Strzegomiem w godzinach 8.00-16.00 jest to po prostu niemożliwe. Chyba, że ekstra trzeba sobie wziąć urlop, żeby wyrzucić śmieci. Nawet nie ma żadnego dnia z dłuższymi godzinami pracy, więc proszę się nie dziwić, że ludzie wywożą śmieci do lasu. Ktoś, kto podjął taką decyzję, powinien mieć to na sumieniu. Wcześniej jakoś nie było problemu, czynne było w soboty, bez problemu można było oddać problematyczne śmieci i z tego, co wiem, wiele osób korzystało z takiej opcji. Proszę powiedzieć, gdzie mogę oddać śmieci - których nie wolno mi wyrzucić do standardowych śmietników - w sobotę? Może jest problem w zarządzaniu, jeżeli się podejmuje tak nieodpowiedzialne decyzje?!

 

ODPOWIEDŹ:

Spółka ZUK, podobnie jak inne zakłady pracy i instytucje, mierzy się z absencjami pracowników, spowodowanymi pandemią. Wiosną utrzymano niezmienne godziny pracy PSZOK-u, natomiast jesienią, z uwagi na gwałtowny wzrost zachorowań, godziny pracy PSZOK-u zostały ograniczone (poniedziałek - piątek 7.00- 15.00). Warto podkreślić, że w tym samym czasie wiele okolicznych gmin, jak Jawor czy Świdnica, zdecydowało się na zamknięcie PSZOK-ów. Jeśli sytuacja będzie stabilna, najpóźniej od 1 kwietnia br. wrócimy do standardowych godzin pracy PSZOK-u tj. poniedziałek - piątek 7.00-16.00/ soboty 7.00- 15.00. Mieszkańcom dziękuję za prawidłowe segregowanie odpadów dostarczanych do PSZOK. Życzę zdrowia!

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Boniek

Opublikowano: 19-02-2021
Panie burmistrzu, czy do pokierowania ludźmi, czy mają iść w prawo czy w lewo lub jak zmierzyć temperaturę potrzebne są aż trzy panie zasiadające w holu Urzędu? To aż tak trudne zadanie. Pana to nie razi?

 

ODPOWIEDŹ:

 Są dwie panie. Czasami jest trzecia, kiedy któraś musi wyjść.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mama

Opublikowano: 19-02-2021
Dlaczego zamknięta jest hala sportowa? Dlaczego dzieci nie mogą trenować? Czy pan wie, że niszczy drużyny dzieci, które bardzo chciałyby trenować? Dzieci chcą już rezygnować z trenowania, a na zewnątrz to zaraz choroba. Można trenować tylko dzieci i trener, można też porozkładać treningi, a nie wszyscy na jedną godzinę i na jednej hali. Mamy też inne hale na terenie gminy, gdzie też pan je pozamykał. Może jakieś zebranie panie burmistrzu z rodzicami i przedstawicielami AKS. Nie może pan wprowadzać takiego reżimu jak w innych miastach, gdzie hale dla dzieci są otwarte? A pan jaki ma cel w zamknięciu obiektu?

 

ODPOWIEDŹ:

Mój cel to przestrzeganie przepisów, które mówią wyraźnie i widzi to pani w mediach. W halach ćwiczy tylko sport zawodowy. W naszym przypadku zezwolenie ma kadra judo przygotowująca się do mistrzostw Polski, czwarta liga piłki nożnej i czwarta liga tenisa stołowego. Przyzna mi pani rację, że dzieci nie stanowią kadry narodowej. Nie jest to też sport zawodowy. Żyjemy w jednej pandemicznej Polsce, gdzie rano dzieci są w szkole w systemie zdalnym, a po południu mają ćwiczyć i przebywać w ciasnych szatniach, wielu rodziców na hali. Nie ma równych i równiejszych. Wiem, że wszystkim nam ciężko, ale ja trzymam się zasad wyznaczonych przez prawo. Odbyło się spotkanie z trenerami i zarządem AKS-u, gdzie wyjaśniliśmy sobie zasady nowej współpracy z dziećmi i młodzieżą w tej trudnej sytuacji. Mam nadzieję na szybką informację.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Michu

Opublikowano: 19-02-2021
Spóźnione podziękowania za wymianę żarówek w lampach na ul. Dworcowej. Minęło już trochę czasu i niestety znowu kilka jest do wymiany, szczególnie w okolicy pogotowia i przystanku komunikacji miejskiej obok pogotowia. Brakuje też jednej lampy zapewne po wypadku (obok PKS-u). Bardzo potrzebne są takie remonty samej nawierzchni jak na ul. Niecałej i Różanej. Zapewne są wielokrotnie tańsze niż kompleksowe przebudowy ulic. Które ulice i kiedy mogą liczyć na podobną modernizację? Mickiewicza (OSiR, PSP nr 2, przedszkole) i Parkowa (przedszkole) na pewno powinny być następne w kolejce.

 

ODPOWIEDŹ:

Usterki oświetlenia ulicznego można zgłaszać całodobowo pod numerem telefonu 991 oraz w godzinach pracy Urzędu Miejskiego pod numerem 74 8560-532. Jednocześnie informuję, że 8 lutego br. zlecono do Tauron Nowe Technologie S.A. wykonanie kompleksowego przeglądu oświetlenia zlokalizowanego przy ul. Koszarowej i Dworcowej w Strzegomiu. Jeśli chodzi o remont ulic, to myślimy już o kolejnych przedsięwzięciach. W 2021 r. planujemy przebudowę ul. Rzeźniczej oraz remonty chodników przy ul. Bankowej i na 90 procent ul. Dąbrowskiego.

 

 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Obywatel

Opublikowano: 08-02-2021
Panie burmistrzu, gdzie można zgłaszać lub komu w gminie Strzegom ewidentne przypadki palenia odpadami plastikowymi w piecu CO?

 

ODPOWIEDŹ:

Przypadki palenia odpadami w piecu należy zgłaszać w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu oraz na Komisariat Policji w Strzegomiu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Marian

Opublikowano: 05-02-2021
Panie burmistrzu, takie pytanie od serca! Proszę mi powiedzieć, czy bierze pan udział w corocznych graniach WOŚP? Jeszcze nigdy pana nie widziałem np. kwestującego, jak prezydent Świdnicy, prezydent Wałbrzycha czy inne osoby publiczne w Polsce. Czy oddał pan kiedyś coś na licytację, czy wrzucił coś pan do skarbonki? A może pan się wstydzi, a może pan jest przeciwnikiem WOŚP? Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Panie Marianie! 28 lat temu (w 1993 r.), kiedy jeszcze w Strzegomiu nie było finału, był już w Kostrzy, gdzie mieszkałem i pracowałem. Była to jedna z pierwszych takich imprez na terenach wiejskich, o czym mówił Program 1 Polskiego Radia. Dodam, że odwiedziła nas wtedy ówczesna senator RP - Jadwiga Bałtakis (na zdjęciu poniżej w kółeczku). Poniżej także wycinki z dolnośląskich gazet z 1993 r., które chętnie informowały o tym wydarzeniu. Jestem sercem z orkiestrą, ale także złotówką. Wiele razy jako kierownik ZF Kostrzanie braliśmy udział w koncertach. Odkąd jestem burmistrzem, uczestniczyłem we wszystkich koncertach w SCK i tradycyjnie licytowałem tort. Szkoda, że pana nie było, bo orkiestra byłaby bogatsza sercem i złotówką. Gratuluję wyniku strzegomskiemu sztabowi i dziękuję za super organizację, co do tegorocznego finału. Dziękuję także młodzieży i nie tylko, która kwestowała. Dane mi było ją spotkać w różnych miejscach Strzegomia, gdzie też się pojawiałem. Jesteście wspaniali. Nie odnoszę się do końcowych pytań, bo ta akcja ma zupełnie inny charakter i rozliczanie kogokolwiek jest wbrew zasadom akcji Jurka Owsiaka. Dziękuję Jurek i tak do końca świata.

 

W finale WOŚP w Kostrzy w 1993 r. uczestniczyła m.in. ówczesna senator RP - Jadwiga Bałtakis.

 


Wycinki z dolnośląskich gazet z 1993 r., które chętnie informowały o finale WOŚP w Kostrzy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Maria

Opublikowano: 05-02-2021
Witam! Chciałabym się dowiedzieć, czy kamera w Rynku nadal pracuje? Jest miło włączyć i popatrzeć na nasz Strzegom. Dziękuję i pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Na stronie internetowej www.strzegom.pl planujemy zamieścić podgląd z 5 różnych kamer, które pokazywałyby ciekawe miejsca w naszym mieście. Nasze ubiegłoroczne działania zniweczyła pandemia koronawirusa i związane z nią oszczędności w budżecie gminy Strzegom. Już wkrótce rozpoczniemy procedury związane z wyłonieniem odpowiedniego wykonawcy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick:

Opublikowano: 05-02-2021
Szanowny panie burmistrzu, na wstępie chciałbym podziękować za to, co dzięki panu zmieniło się w naszym mieście na lepsze i co widać gołym okiem - ostatni przykład: z prawdziwego zdarzenia Komisariat Policji. Niepokoi natomiast jedna sprawa, którą także widać gołym okiem i o której często rozmawia się w naszym mieście - komunikacja miejska. Patrzenie na puste autobusy, na bezsensowne przewożenie powietrza dużymi autobusami, na dodatkowy ruch i korki. Boli to zarówno oczy, jak i portfel podatnika. Rozumiem, że miał być to ukłon w stronę mieszkańców, także wiosek, ale jak widać, pomysł całkowicie nie wypalił. Mam nadzieję, że też pan to zauważa i jak najszybciej zrewiduje swoje i radnych plany. W tak małym mieście nawet rowery miejskie nie mają obłożenia, a co dopiero 30-osobowy autobus np. z "Domków" na "Kamionkę".

 

ODPOWIEDŹ:

Sprawa wygląda inaczej. My płacimy firmie za kilometr, mając dopłatę 3 zł za km od wojewody. Mamy także zwrot 50% od marszałka za bilety miesięczne i wpływy z biletów. Okazało się, że dwie linie są dochodowe. We wrześniu 2020 r. komunikacja gminna przewiozła prawie 4 tys. mieszkańców. Dopłacamy do komunikacji, bo musimy mieć wkład własny wynoszący minimum 10%. Transportem tym dowozimy także uczniów do szkół, którzy wsiadają pod szkołami. W 2019 r. na transport dzieci do szkół wydaliśmy 471 tys. zł, teraz transportem jeżdżą dzieci, młodzież szkolna, mieszkańcy i przede wszystkim emeryci. Co do wielkości autobusów. Kiedy już wszystko wróci do normy, potrzebne nam będzie 7 autobusów, by obsłużyć miasto i sołectwa. Dwa z nich muszą być powyżej 45 miejsc: na linię Rusko-Jaroszów-Strzegom oraz na linię Granica-Tomkowice-Graby-PSP 3. Potrzebne są też 4 autobusy na linie gminne (minimum 35-osobowe) i 1 autobus na 20 osób na dwie linie w Strzegomiu. Będzie to mały autobus z możliwością przewozu osoby niepełnosprawnej i osoby z wózkiem. Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymaliśmy kwotę 3,6 mln zł na sfinansowanie w 100% 4 autobusów (2 minimum 45-osobowych i 2 minimum 35-osobowych) i tego jednego małego, który będzie jeździł po naszym mieście od października 2021 r. Przetarg ogłosimy jeszcze w lutym. Na koniec dodam, że przy tworzeniu - wspólnie z mieszkańcami - Strategii Rozwoju Gminy w 2017 r. na pierwszym miejscu mieszkańcy umieścili komunikację gminną.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec

Opublikowano: 22-01-2021
Panie burmistrzu, czy na ul. 3 Maja zostanie przywrócone poprzednie oznakowanie drogi w postaci progu zwalniającego celem bezpieczeństwa?

 

ODPOWIEDŹ:

Gmina obecnie nie przewiduje przywrócenia starej organizacji ruchu. W nowej organizacji ruchu zatwierdzonej przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy nie ma przewidzianego progu zwalniającego. Przebudowa drogi nadała jej nową jednolitą nawierzchnię jezdni. Powstał chodnik jako ciąg pieszy oddzielający ruch pieszy od samochodowego oddzielony krawężnikiem. Ujednolicona została szerokość drogi, która została dostosowana do szerokości pasa drogowego. Prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h. W przypadku stwierdzenia naruszeń prędkości, należy ten fakt zgłosić na komisariat policji.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyt

Imię/nick: Marek

Opublikowano: 22-01-2021
Witam bardzo proszę o interwencję w sprawie parkowania samochodów na nowym chodniku na ul. 3 Maja. Dotyczy szczególnie budynku nr 4. Mamy piękny nowy chodnik, na którym wiecznie parkowane są samochody pod posesją nr 4, zajmując całą szerokość jezdni i nie ma jak przejść. Proszę postawić znak "zakaz zatrzymywania się", wówczas będzie można egzekwować prawo od policji.

 

ODPOWIEDŹ:

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie można parkować pojazdów na chodnikach, jeżeli pozostawiona przez pojazd szerokość chodnika jest mniejsza niż 1,5 mb. W związku

z powyższym na ul. 3 Maja w Strzegomiu, gdzie szerokość chodników wynosi około 2 mb, nie jest możliwe parkowanie pojazdów zgodnie z obowiązującymi przepisami. Osoby parkujące łamią przepisy ruchu drogowego. Sytuacje, które opisuje pan nie powinny mieć miejsca. Dlatego wystosowałem pismo na policję z prośbą o patrolowanie ul. 3 Maja w Strzegomiu pod kątem bezprawnego parkowania pojazdów w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Niedopuszczalne jest również parkowanie pojazdów na jezdni, jeżeli blokują one ruch pojazdów.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Renia

Opublikowano: 22-01-2021
Witam panie burmistrzu, chciałam się dowiedzieć, jak długo jeszcze duży zielony pojemnik na odpady będzie szpecił chodnik przy ul. Świdnickiej 21-25 i Kościelnej ustawiony od strony wewnętrznej tych ulic. Z tego co zauważyłam swoje śmieci wrzucają do niego mieszkańcy ulicy Kościelnej nr: 17-19, 21,23,25,25A,27 oraz ul. Świdnickiej 21-25 i 29. Taka sytuacja trwa od dawna i najwyższy już czas, aby wreszcie została odpowiednio załatwiona. Nie może być tak, że pod bokiem Bazyliki i pomnika JPII znajdowało się wysypisko śmieci. Odpady te często pod postacią drzwi, gruzu, zużytego sprzętu gospodarstwa domowego podrzucane są pod osłoną nocy przez innych mieszkańców z całego Strzegomia. Powoduje to zakłócenia w ruchu pieszych, a nawet utrudnia dojazd do posesji przy ul. Świdnickiej 21-25. Proszę więc o załatwienie tej sprawy niezwłocznie, bo taki stan nie może i nie powinien trwać dłużej. Najwyższa pora, aby służby za to odpowiedzialne wyznaczyły miejsca do lokalizacji boksów na śmieci dla mieszkańców wymienionych przeze mnie ulic. Nie jest tym miejscem chyba środek chodnika? Z moich obserwacji wynika, że swoje odpady wrzucają to również nawet mieszkańcy, którzy mają już wybudowane boksy z ul. Ogrodowej i innych numerów Kościelnej, bo tak im jest wygodniej.

 

ODPOWIEDŹ:

Ze względu na brak boksów śmietnikowych pojemnik na odpady dla mieszkańców ul. Kościelnej od nr 17 do 27 obecnie musi być użytkowany, ale nie znaczy to, że odpady trzeba pozostawiać w miejscach innych niż w ustawionym pojemniku. Informuję, że wspólnota mieszkaniowa przy ul. Kościelnej 17-19 uzyskała zgodę spółdzielni mieszkaniowej wspólnego użytkowania boksu śmietnikowego. Obecnie oczekują na przesłanie stosownej umowy oraz kluczy dla mieszkańców. Wspólnoty mieszkaniowe przy ul. Kościelnej 21, 23, 25, 25A mają wyznaczone miejsca na boksy i obecnie są w trakcie projektu. Mieszkańcy ul. Świdnickiej, której zarządcą jest spółdzielnia mieszkaniowa posiadają boks śmietnikowy i powinny zbierać odpady w miejscu do tego przeznaczonym. Po wybudowaniu boksów przez wspólnoty mieszkaniowe pojemnik Kp-7 znajdujący się przy ul. Kościelnej zostanie usunięty.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Zmartwiona

Opublikowano: 22-01-2021
Dzień dobry. Panie burmistrzu, proszę o informację dlaczego my mieszkańcy, którzy są zobowiązani do segregacji śmieci rozdzielamy odpady do kilku pojemników, a śmieciarka przyjeżdża i opróżnia wszystkie pojemniki do jednego zbiornika? Czy odpady są później segregowane na nowo? Jeśli nie, to czemu służy segregacja, do której stosują się mieszkańcy?

 

ODPOWIEDŹ:

Surowce wysegregowane są odbierane osobnymi śmieciarkami, oznaczonymi odpowiednim napisem wskazującym, jaki rodzaj odpadu jest zbierany Niedopuszczalne jest mieszanie kilku frakcji w jednej śmieciarce. Niestety, zdarzają się sytuacje, kiedy struktura odpadów w pojemniku na surowce nie rożni się od tych niesegregowanych, wtedy po sporządzeniu dokumentacji fotograficznej, odpady takie są zabierane wraz z niesegregowanymi. Bardzo prosimy o segregowanie odpadów i wrzucanie ich do odpowiednio oznaczonych pojemników. Prosimy też o podanie, z której posesji pani zdaniem, dokonywany był odbiór do jednej śmieciarki, co pozwoli nam na interwencję do firmy świadczącej usługi.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Stanisław

Opublikowano: 22-01-2021
Szanowny panie burmistrzu, proszę o wykonanie korekty drzew iglastych posadzonych na posesjach osiedla Domki. Posesje przeradzają się w las, drzewa przesłaniają krajobraz i stanowią zagrożenie. Myślę, że wysokość drzew iglastych nie powinna przekraczać 4 metrów. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Ustawa o ochronie przyrody nie określa wysokości, do jakiej mogą rosnąć drzewa. Jedynym organem, który może rozstrzygnąć spór sąsiedzki jest sąd. W związku z tym sprawę należy skierować na drogę cywilną.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Obywatel

Opublikowano: 22-01-2021
Panie burmistrzu, gdzie można zgłaszać lub komu w gminie Strzegom ewidentne przypadki palenia odpadami plastikowymi w piecu CO?

 

ODPOWIEDŹ:

Proszę o kontakt z Wydziałem Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi pod numerem telefonu 74 8560-531. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

 

Imię/nick: Ad

Opublikowano: 22-01-2021
Panie burmistrzu, bardzo dziękuję za bardzo szybką interwencję dotyczącą postawienia ogrodzenia wzdłuż nowo wybudowanej drogi a firmą kamieniarską na ul. Olszowej. Najwyraźniej widać, że pracownicy tam pracujący są nadzwyczajnymi cwaniakami i mimo postawienia ogrodzenia samochody ciężarowe nadal wjeżdżają przez pozostawioną lukę pomiędzy płotem firmy a ogrodzeniem nowo postawionym. Dodam, że teraz ciężarówka musi wycofać z wąskiej luki na drogę i to dopiero stwarza niebezpieczne sytuacje. W takiej sytuacji moją propozycją jest wydłużenie ogrodzenia o 5 metrów w kierunku zakrętu.

 

ODPOWIEDŹ:

Przedsiębiorca zwróciła się do nas o wyznaczenie zjazdu na posesje. Sprawa jest załatwiana. Ustaliliśmy, że samochody będą wjeżdżały do firmy i tam będą ładowane.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Kowalski

Opublikowano: 22-01-2021
Dzień dobry. Czy w naszym mieście istnieje coś takiego jak zamiana mieszkania własnościowego z gminą na większe? Jeżeli tak, to z kim sie kontaktować w sprawie takiej zamiany, ile to trwa i czy mieszkania przed zamianą zostają przeglądnięte i wycenione przez rzeczoznawcę?

 

ODPOWIEDŹ:

 Nie praktykujemy takich zamian. Mamy bardzo duży brak mieszkań i jeśli się pojawią, to są rozdzielane dla osób z listy mieszkaniowej.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec

Opublikowano: 22-01-2021
Panie burmistrzu, proszę o przeprowadzenie kontroli pieca pod adresem…. Żrący i szary dym z komina sugeruje palenie nieodpowiednim opałem. Dym roznosi się na okolicę i przez okna i wentylację wchodzi do mieszkań. Rozpoczął się kolejny sezon grzewczy, a my będziemy znowu podtruwani. Nie chcemy tego. Prosimy o pańską i podległe panu służby interwencję, skoro w gminie nie mamy straży miejskiej, której ten problem od razu byłby zgłoszony.

 

ODPOWIEDŹ:

Proszę takie sprawy zgłaszać pod numerem telefonu 74 8560-531. Sprawę przekazałem do wyjaśnienia.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Matka

Opublikowano: 22-01-2021
Panie burmistrzu, COVID-19 szaleje, niebawem dzieci z klas I - III mają powrócić do szkół przy zachowaniu szczególnej ostrożności, a tu przedszkola organizują bale. To jak to jest, codziennie przyprowadzam dziecko, które odbiera i odprowadza do sali wyznaczona osoba, grup nie wolno mieszać, a tu nagle bal dla całego przedszkola? Tych placówek nie obowiązują już wytyczne sanepidu?

 

ODPOWIEDŹ:

Rozmawiałem z dyrektorami przedszkoli. Mam informację, że bale odbywały się w grupach.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Starud

Opublikowano: 22-01-2021
Witam. Do jakiej wysokości mogą być nasadzenia na posesjach? Na ulicach osiedla Południe Wrzosowej i Starzyńskiego rośnie las. Drzewa mają po 15 m wysokości i stanowią przeszkodę architektoniczną. Proszę o korekcję drzew po uprzednim przeglądzie.

 

ODPOWIEDŹ:

Ustawa o ochronie przyrody nie określa wysokości, do jakiej mogą rosnąć drzewa. W przypadku wyrządzonej szkody dla nieruchomości sąsiednich właściciel może wystąpić na drogę sądową.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Henryk:

Opublikowano: 18-12-2020
Witam panie burmistrzu, proszę o informację czy ktoś, a jeżeli tak, to kiedy i w jakich godzinach, sprawuje opiekę i zabezpiecza Orlik w Stanowicach? Piszę, bo doszły mnie słuchy, że transformator na Orliku jest nieprawidłowo zabezpieczony i młodzież sama uruchamia na nim oświetlenie. Jeśli wydarzy się nieszczęście, będzie już za późno na reakcję. Taki transformator powinien znajdować się w skrzynce zabezpieczającej, a nie na wolnej przestrzeni, ogrodzony tylko siatką. Budowa Orlików była na pewno kosztowna, ale zabezpieczenie transformatorów powinno być dla odbierającego budowę, jak i wykonawcy priorytetem. Czekam na pana interwencję w tej naglącej sprawie.

ODPOWIEDŹ:

Dziękuję za tę informację. Ze względu na oddanie gazety do druku, nie jestem w stanie teraz udzielić wiążącej odpowiedzi. Zapewniam, że sprawdzimy to dokładnie, a o efektach naszej interwencji poinformujemy w pierwszym numerze naszej gazety w 2021 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Andrzej

Opublikowano: 18-12-2020
Dzień dobry, chciałem zapytać dlaczego w Strzegomiu nie funkcjonuje basen kryty i lodowisko? W okolicy naszej pięknej miejscowości działają baseny i lodowiska, oczywiście muszą przestrzegać ograniczeń związanych z Covid. Innym się to udaje, a u nas nie da się, czy nie chce się? Pozdrawiam i życzę zdrowia.

ODPOWIEDŹ:

Już wypowiadałem się na ten temat. Wiem, że baseny, hale działają i wszyscy przygotowują się do zawodów, które też fikcyjnie są organizowane. W naszej hali też ćwiczy malutka grupa judo, która przygotowuje się do mistrzostw Polski. Przykro mi, że niektórzy nie przestrzegają ustalonego prawa i traktują go na wielkim luzie. Rano dzieci w domu nie kontaktują się z rówieśnikami, a po godz. 15.00 rodzice wiozą je na zajęcia w grach i sportach kontaktowych. To jest wbrew przepisom, ale też wbrew zdrowemu rozsądkowi. Mamy unikać kontaktów. Dopóki nie zmienią się przepisy, w Strzegomiu będzie tak jak jest.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Krzysztof

Opublikowano: 18-12-2020
Dzień dobry, autobus komunikacji miejsko-gminnej jedzie ul. Sosnową i ul. Promenady. Jest to teren osiedlowy oznakowany odpowiednim znakiem, gdzie pieszy ma pierwszeństwo. Jest tam bardzo wąsko, parkuje dużo samochodów, chodzi dużo ludzi, a zwłaszcza dzieci. W okresie jesienno-zimowym jest szybko ciemno, kiedy popada śnieg jest tam bardzo ślisko, a jest tam dość spora górka i odcinek szczególnie śliski wyłożony puzzlami. Moim zdaniem przejazd tą trasą autobusu jest bardzo niebezpieczny i bezsensowny, a już przystanek na ul. Promenady to moim zdaniem jakiś czarny żart. Cofać wielkim autobusem po ciemku na drodze spacerowej. Martwię się o moje wnuki i wszystkie dzieci z tego rejonu. Dlaczego ktoś zgotował im takie niebezpieczeństwo na ich osiedlu? Przecież spokojnie autobus może przejechać szeroką ul. Kościuszki i tam można wyznaczyć sensowny przystanek. Bardzo proszę o zmianę trasy, nim wydarzy sie coś złego. Pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ:

Realizowany jest nowy projekt organizacji ruchu na terenie miasta i gminy Strzegom, w którym te tematy będą ujęte, a także sprawy dot. wjazdu śmieciarek na niektóre ulice. Testujemy teraz trasy także linii zero. Dostaliśmy 100% środków z "Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych", w ramach których zakupimy na tę linię mały autobus (na ok. 20 miejsc) z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych i osób z wózkami dziecięcymi.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Obserwator

Opublikowano: 18-12-2020
Panie Burmistrzu, po raz drugi zadaję pytanie, na które nie została opublikowana odpowiedź. A dotyczy to ul. Wodnej, gdzie przy wjeździe z ul. Szarych Szeregów znajduje się mechanik, a naprzeciw tego zakładu parking z uszkodzonymi pojazdami przeznaczonymi do naprawy przez ten warsztat. Z pojazdów tych wyciekają płyny eksploatacyjne, burzą widok ulicy, stoją zarośnięte w krzakach. Przecież ta ulica należy do miasta. Czy nie można prawnie tak uregulować, aby te pojazdy parkowały na swoim terenie? Gdzie ekologia, o której pan tak głośno mówi? Chyba, że jedynie w kontekście swojego wizerunku. Dziękuję z góry za udzielenie odpowiedzi.

 

ODPOWIEDŹ:

Przepraszam, ale mamy problemy zdrowotne pracowników w wydziale, który się tymi sprawami zajmuje. Sprawą zajmiemy się w nowym roku.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec Ruska

Opublikowano: 18-12-2020
Witam. Czy jest możliwość zwrócenia uwagi firmie, która wykonuje kanalizację w Rusku? Mianowicie chodzi o pozostawione błoto na drogach. Rozumiem, że budowa kanalizacji wymaga poświęceń, ale od samego początku prac na drogach znajduje się kilkucentymetrowa warstwa śliskiego błota. Czy raz pod koniec tygodnia mogą drogę oczyścić?

 

ODPOWIEDŹ:

Przesłałem pana pytanie zaraz po otrzymaniu do zarządu spółki WIK. 14 grudnia ponowiłem temat i ma się odbyć rozmowa z szefem firmy, która to wykonuje.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: lemanmarcin

Opublikowano: 18-12-2020
Witam, bardzo dziękuję jako mieszkaniec Stanowic za piękne drogi asfaltowe do gruntów rolnych. Mam pytanie, kiedy można się spodziewać remontu drogi przy ul. Strzegomskiej (koło boiska sportowego)? Rok temu były już plany i stanęło to w martwym punkcie, a mieszkańcy przynależnego osiedla domków czekają 50 lat na drogę z prawdziwego zdarzenia.

ODPOWIEDŹ:

Staramy się co roku robić drogę w innej wsi. Wiem, że nie są to wszystkie, ale muszę dokonywać wyboru. W pierwszej kolejności idą drogi, które mogą być zakwalifikowane do dofinansowania jako drogi dojazdowe do gruntów rolnych. W 2021 r. są plany remontu ulicy w Goczałkowie. Nie potrafię dzisiaj obiecać kiedy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

 

Imię/nick: Malwina

Opublikowano: 18-12-2020
Panie burmistrzu, jestem bardzo wdzięczna za uruchomienie linii autobusowej na trasie Goczałków-Strzegom. Bardzo ułatwia to dojazd do pracy w godzinach wczesno- południowych. Dziękuję.

 

ODPOWIEDŹ:

Cieszę się bardzo i dziękuję za dobre słowo w tym temacie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Aleksander

Opublikowano: 18-12-2020
Po zlikwidowaniu śmietnika przy ul. Różanej i ustawieniu dzwonów na szkło i makulaturę, niektórzy ludzie nadal (chyba z przyzwyczajenia) składają w tym miejscu różnego rodzaju odpady, czyniąc z tego terenu dzikie składowisko odpadów. Wygląda to okropnie. Śmieci przy chodniku, przy trafostacji, a gdy wieje wiatr - także na ulicy i przy prywatnych posesjach. Oczywiście wiem, że winni za ten bałagan są wyłącznie niektórzy mieszkańcy, ale czy gmina może coś z tym problemem zrobić? Wszak za utrzymanie czystości i porządku na terenach należących do gminy odpowiada samorząd. Pozdrawiam i liczę na rozwiązanie tego "śmieciowego" problemu.

 

ODPOWIEDŹ:

 Jeszcze w kilku miejscach mamy takie sytuacje. Zamontujemy tam ponownie naszą mobilną kamerę. Teraz jest na ul. Niepodległości przy hali sportowej. Kilka dni temu pracownik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi przekazał nagrania kilku osób, które wyrzucały śmieci w niedozwolonym miejscu. Będą kary.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

 Imię/nick: Mieszkaniec Godzieszówka

Opublikowano: 18-12-2020
Witam panie burmistrzu, bardzo dziękujemy za zrobienie pięknej nowej drogi asfaltowej w polach, która służy do dojazdu jedynie do jednego z zakładów kamieniarskich w Godzieszówku. Proszę tylko odpowiedzieć, kiedy taka sama piękna droga zostanie zrobiona z Godzieszówka do Strzegomia, bo to co teraz jest, to jest jakaś masakra.

 

ODPOWIEDŹ:

Czekałem, czy znajdzie się złośliwiec, który będzie niezadowolony. Jest! Drogi mieszkańcu, nie żyjesz problemami i zagadnieniami wsi Godzieszówek, bo wiedziałbyś, że droga ta będzie skończona początkiem roku i będzie się kończyć za wsią. Wiedziałbyś też, że jej przebieg i decyzja o budowie poprzedzone były konsultacjami w czasie scalania gruntów. Droga w 100% została sfinansowana z pieniędzy zewnętrznych, z dotacji celowej na finansowanie ochrony, rekultywacji i poprawy jakości gruntów rolnych, udzielonej przez województwo dolnośląskie. Wiedziałbyś też, że droga Graby - Godzieszówek to droga powiatowa i nic mi do niej. I ostatnia sprawa. Chyba dobrze, że tiry do zakładu kamieniarskiego nie będą jeździły przez wieś. Na koniec powinienem użyć tego ostatniego słowa z pytania, ale tego nie zrobię. Zdrowych i spokojnych świąt w gronie rodzinnym.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Kazimierz

Opublikowano: 20-11-2020
Szanowny panie burmistrzu, wielki szacunek dla pana względem tego, jak wiele udało zrobić się podczas pana rządów jako gospodarza naszego ukochanego miasta. Mam jednak jedno zastrzeżenie, które chciałbym panu przekazać. Rozchodzi się o lokal przy ul. Paderewskiego, w samym centrum Strzegomia. Niestety ta nieruchomość straszy i aż włos na głowie się jeży, gdy przechodzi się obok tego cudu natury. Przyjechał ostatnio do mnie kolega z Krakowa i bardzo spodobało mu się nasze miasto, gdy spacerowaliśmy jego ulicami. Jednak przechodząc obok tego przybytku, po prostu się roześmiał. To miejsce przynosi nam wstyd. Czy istnieje możliwość interwencji w tym temacie? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam, Kazimierz.

 

ODPOWIEDŹ:

Panie Kazimierzu, dostaję często pytania odnośnie zaniedbanych prywatnych nieruchomości, szczególnie niezabudowanych. Nie odpowiadam na nie, bo jest to własność prywatna i nic mi do tego. W ostatnim czasie wpłynęło tych pytań sporo, też to widzę i czasami mam wrażenie, że robi się to specjalnie, by było trochę bałaganu, a zwłaszcza, że stać tych właścicieli na ogrodzenie, koszenie i remont zwalonego ogrodzenia. Wręcz przeciwnie, ten bałagan ich zadowala. Dopóki nie zagraża to bezpieczeństwu, nie mogę nic z tym zrobić. Trudnym tematem jest także składowanie kamiennych materiałów poprodukcyjnych w pasie drogowym czy też bezpośrednio na drogach. Wiem, że wiele naszych ulic, chodników i nieruchomości jest w złym stanie, ale staramy się stopniowo realizować coraz więcej działań, czego przykładem jest Fort Gaj. Koszt modernizacji - 4,5 mln zł.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Krzysztof

Opublikowano: 20-11-2020
Dzień dobry. Zwracam się do pana w imieniu wszystkich członków nieformalnej grupy Klubu Miłośników Gór ze Strzegomia. Jako ludzie aktywni, wrażliwi i posiadający możliwości czasowe, pragniemy zgłosić chęć pomocy mieszkańcom gminy Strzegom w tych coraz trudniejszych czasach pandemii. Możemy udzielić pomocy w zakupach, załatwieniu spraw i innych czynnościach związanych z chorobą, izolacją czy kwarantanną naszych mieszkańców w formie wolontariatu. Dziękuję i pozdrawiam w imieniu KMG Krzysztof Matusiak tel. 663 614 624, e-mail: telfut@wp.pl

 

ODPOWIEDŹ:

Bardzo dziękuję. Więcej takich osób wielkiego serca.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Nik_ta

Opublikowano: 20-11-2020
Panie burmistrzu, to jak to teraz jest z funkcjonowaniem urzędu? Można wchodzić do każdego wydziału, czy tylko do niektórych? Jakich? Konkretnie, jasno i prosto proszę to zakomunikować, bo z tego co na stronie www. zamieszczone, to nie jest czytelne. Premier zamknął urzędy na klienta, a pan przeciwnie aż do godz. 19.00 wydłużył przyjęcia klientów. Czy tak należy to rozumieć?

 

ODPOWIEDŹ:

W związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń rządowych i przekierowaniem uczniów klas I-III na nauczanie zdalne, co spowodowało odejście na zasiłki opiekuńcze kadry, która ma małe dzieci, wróciliśmy do pracy w godzinach 7.30-16.00 od poniedziałku do czwartku i w godzinach 7.30 do 13.00 w piątek. Kasy, Urząd Stanu Cywilnego, meldunki, dowody osobiste obsługiwane są na bieżąco. Prosimy o umawianie się telefonicznie także z innymi wydziałami. Po umówieniu się telefonicznym zostaniecie państwo przyjęci nie w wydziale, a na stanowiskach na każdym piętrze - zabezpieczonych plastikowymi foliami. Przed wejściem do urzędu zainstalowany jest pomiar temperatury. Uruchomiona recepcja i Biuro Obsługi Interesanta pokierują, gdzie państwo spotkacie się z pracownikiem. Załatwiamy wszystkie sprawy na bieżąco. Proszę o dezynfekcję rąk na wejście i obowiązkowe posiadanie maseczki.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Kazimierz

Opublikowano: 20-11-2020
Panie Burmistrzu, jest pandemia i wszyscy nam, ludziom starszym zalecają niewychodzenie z domu. Ja to rozumiem, tylko proszę nam powiedzieć, co my mamy robić w tym domu. Zamknął pan bibliotekę, nie mamy co czytać, a wydaje mi się, że biblioteka była miejscem bezpiecznym, a jeżeli nie - to przy odrobinie chęci można było ją uczynić super bezpieczną. Najprościej jest wszystko pozamykać, a jak już pan zdecydował się zamknąć, to powinien pan zorganizować dostawę książek seniorom do domu. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Przykro mi, ale takie jest życie. Biblioteka ma także zasób internetowy, o którym piszemy w artykule, jak z niego korzystać. Z tego, co wiem, to pani dyrektor wprowadziła akcję "Książka na telefon", gdzie można się umówić co do tytułów i odebrać książki w umówionym terminie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Jolanta

Opublikowano: 20-11-2020
Mam na imię Jolanta Budiukin. Mieszkam w Strzegomiu i jestem osobą niesłyszącą. Potrzebuję tłumacza języka migowego w komunikacji z lekarzem w przychodni na ul. Witosa. Też potrzebuję tłumacza języka migowego u dietetyka. Nie wiem, czy będę się mogła umówić z tłumaczem języka migowego w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu w czasie pandemii. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Jola.

 

ODPOWIEDŹ:

Mamy wśród pracowników tłumacza języka migowego. Proszę w Biurze Obsługi Interesanta zgłosić na piśmie takie zapotrzebowanie, co do obsługi w urzędzie i takie spotkanie zostanie umówione.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Adam

Opublikowano: 20-11-2020
Panie burmistrzu, mam pytanie dotyczące nowo wyremontowanej drogi w okolicy firmy kamieniarskiej… Czy właściciel w/w firmy kamieniarskiej nadal będzie niszczył i zanieczyszczał nowo położony asfalt? Na chwilę obecną ciągle załadowywane są samochody ciężarowe z nowo wybudowanej drogi. Taka sytuacja zagraża bezpieczeństwu użytkowników drogi oraz powoduje ogromne zanieczyszczenie - nie błotem, lecz wszem ogarniającym tę firmę produktem ubocznym cięcia kamienia (chyba nazywa to się stalmasa). Już teraz, kiedy droga nie została oddana do użytku na odcinku 150 m, jest jedno wielkie błocisko! Już nie wspomnę o krajobrazie (zapraszam na testowanie łazików marsjańskich), jaki ta firma przekształciła z pięknej zieleni górki, na której jako dzieci spędzaliśmy wolne chwile. Zimą sanki, latem ogniska. Pytam gdzie są zieloni, dlaczego nikt nie interweniuje w tej sprawie w dziale środowisko, przecież taki istnieje w naszym urzędzie. Z góry dziękuję za udzieloną odpowiedź. Na pewno ją przeczytam. Jestem bardzo ciekawy, co pan w tej kwestii ma do powiedzenia. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Znam sytuację. W chwili zakończenia inwestycji (listopad), w tym miejscu, gdzie wyjeżdżają samochody z tej firmy, zostanie na całej długości założona barierka z kamerą. Do czasu zakończenia inwestycji upominamy właściciela, ale skutki są widoczne.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Inca

Opublikowano: 20-11-2020
Dzień dobry, nie tak dawno pisałam o zasypanie dziur na ul. Brzozowej 74 i 72. Jeszcze trochę to nie będzie jak przejechać. Bardzo proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

 

ODPOWIEDŹ:

17 listopada br. zleciłem naprawę tej drogi.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Nr1

Opublikowano: 20-11-2020
Witam, dlaczego łączy pan przedszkola w czasie epidemii? Naraża pan zdrowie i życie dzieci oraz pań przedszkolanek w Przedszkolu nr 1 w Strzegomiu. Na wakacje dzieci siedziały w przedszkolu w odległości i reżimie sanitarnym, nie były mieszane grupy, bo nie wolno. A teraz pan łączy przedszkola. Na jakiej podstawie i jakim prawem?

 

ODPOWIEDŹ:

Proszę nie siać paniki. Nic nie łączymy. Przedszkole nr 2 zostało zamknięte z przyczyn organizacyjnych (brak kadry pedagogicznej). Nie wystąpiły przyczyny epidemiologiczne. Jako organ prowadzący mamy takie prawo. Zasięgnąłem też opinii Kuratorium Oświaty i Stacji Powiatowej Sanepidu w Świdnicy. W Przedszkolu nr 1 jedna z sal została wydzielona dla dzieci z Przedszkola nr 2. Z dziećmi przeszła także obsługa. Codziennie monitorujemy w przedszkolach liczbę dzieci i braki kadrowe - zarówno pedagogiczne, jak i obsługi. Przesuwamy nie po raz pierwszy także kadrę obsługi ze szkół, w których nie ma dzieci. Wszystko po to, by pomóc rodzicom, którzy nie mają z kim zostawić dziecka i muszą iść do pracy. Mam takie podstawy prawne i to czynię, lecz tylko wtedy kiedy nie ma tam przyczyn epidemiologicznych.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Ultra

Opublikowano: 23-10-2020
Dzień dobry. Chciałam zapytać, czy kiedykolwiek jest brany pod uwagę remont ul. Morskiej? Mieszkam tu ponad 30 lat i już straciłam nadzieję. Coroczne zasypywanie dziur i równanie spychem (ulica jest od wiaduktu do DK 5 szutrowa) nic nie daje, bo w lecie kłęby kurzu unoszą się, jak w czasie burzy piaskowej. Samochody nawet nie muszą szybko jechać. Chodnik też pozostawia dużo do życzenia. Zarastał chwastami. Działkowicze chodzili środkiem ulicy. Odcinek 100 m z jednej strony "ogarnęłam", ale już nie mam siły. Kiedyś był wykaszany od strony drzew, w tym roku nikt tego nie robił. Pod mostem dalej zarośnięte. Podejrzane auta z obcymi rejestracjami często koło wiaduktu "parkują", no i śmiecą (a może i jakiś handel się tam odbywa?). Dobrze by było, żeby policja sprawdzała od czasu do czasu, co to za "typy" wyczekują na inne auta? Próbowałam się dodzwonić i nijak się nie da. Nr 997 automatycznie kieruje na 112, a pan ze 112 "nie łączy z policją". Na nr strzegomski dodzwonić się nie można, bo już nieaktualny. Jak szukać pomocy? Ulica ta NIGDY nie jest sprzątana. Rośnie 6 dębów, z których oblatują liście jesienią, co roku usłana liśćmi jak dywanem. Pewnie w tym roku będzie to samo. Rozjeżdżonych przez samochody żołędzi na ulicy aż grubo. Koło wiaduktu pod nasypem kolejowym multum śmieci. Może i by tego nie było, gdyby był choć jeden kosz. Ulica wygląda, jakby nie należała do miasta. Raz do roku jest wykoszony trawnik koło kościoła św. Jadwigi i kiedyś był plewiony klomb powstały kilka lat temu. Teraz to już chyba o nim zapomniano. Nazbierało się trochę tego, ale liczę, że władze miasta pochylą się nad problemami mieszkańców i po części stopniowo będzie coś robione w tym kierunku. Mam wrażenie, że o nas - mieszkańcach ulicy Morskiej zapomniano!

 

ODPOWIEDŹ:

W 2019 r. gmina Strzegom zaplanowała stosowne środki w budżecie, a następnie podpisała umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla zdania pn. ,,Przebudowa drogi gminnej nr 110783D ul. Morska w Strzegomiu". W ramach opracowanej dokumentacji miała zostać wykonana m. in.: nowa jezdnia o nawierzchni asfaltowej na odcinku od ul. Szarych Szeregów do drogi krajowej nr 5, z uwzględnieniem terenu PKP, miał powstać nowy chodnik do terenu PKP oraz nowe oświetlenie uliczne na całym w/w odcinku. Niestety, w związku z zaistniałymi czynnikami zewnętrznymi, niezależnymi od nas, jak pandemia COVID-19 oraz towarzyszącymi jej negatywnymi zjawiskami społeczno-gospodarczymi, projektant opracowujący dokumentację projektową napotkał problemy, które uniemożliwiły mu skuteczną realizację powierzonego mu zadania. Mając na uwadze powyższe, umowa została rozwiązana za porozumieniem stron. Natomiast w kwestii sprzątania ul. Morskiej w Strzegomiu, to na dzień dzisiejszy nie mieliśmy sygnałów ze strony mieszkańców o takiej konieczności. Pani monit traktujemy jako sygnał - w związku z powyższym zgłosimy konieczność sprzątania ul. Morskiej na całym jej odcinku.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec

Opublikowano: 23-10-2020
Panie burmistrzu! Czy to nie są kpiny i marnotrawienie kasy, żeby autobusy pseudomiejskie, które zostały aktywowane, woziły powietrze zamiast ludzi? Bardzo, ale to bardzo często widzę to, a zwłaszcza linia 0. Kierowca tylko jeździ tam i z powrotem, robi pętle na dworcu PKS i dalej sam. Czy tych zdobytych pieniędzy nie można byłoby przeznaczyć na coś innego np. na monitoring wiaduktów kolejowych? Były tak ładnie pomalowane i odnowione, i co już mamy? Nie patrzeć się, że to kolei, z nimi też można się dogadać.

 

ODPOWIEDŹ:

Różne są zdania. To mieszkańcy chcieli komunikację miejską. Myślę, że trzeba czasu, by do niej się przyzwyczaić. Otrzymuję też dużo podziękowań, szczególnie od emerytów.

 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyt

Imię/nick: Arek

Opublikowano: 23-10-2020
Witam, od początku października funkcjonuje u nas komunikacja publiczna, a już dawno przed jej uruchomieniem mieszkańcy otrzymali ulotki informacyjne wraz z cennikiem biletów oraz karnetów. Problem w tym, że u kierowców można kupić jedynie bilety na dany przejazd, po zapytaniu o karnet miesięczny kierowca odsyła nas do dworca głównego. Po wybraniu się na dworzec główny pani pracująca tam grzecznie nas informuje, że owszem, takie karnety są w sprzedaży, jednak nie miała ona szkolenia z tym związanego i niestety nie wie, jak je wystawiać. Osobiście uważam, że ta pani zachowała się w pełni profesjonalnie i uprzejmie, nie mam do niej żadnych pretensji. Jednak osoby z góry powinny zapewnić pracownikom szkolenie w celu prawidłowego funkcjonowania komunikacji publicznej, jeszcze zanim została ona wprowadzona w życie. Mieszkańcy niestety muszą przez to wydawać więcej pieniędzy na transport do pracy. Czy możemy oczekiwać, że zrobi pan coś w tej sprawie? Pozdrawiam.


ODPOWIEDŹ:

Zapewnienie prawidłowej dystrybucji biletów spoczywa na operatorze publicznego transportu zbiorowego w gminie Strzegom - firmie POLBUS PKS Sp. z o. o. we Wrocławiu. W przypadku biletu miesięcznego pierwszy zakup musi być dokonany w kasie biletowej ze względu na konieczność wprowadzenia danych pasażera do systemu informatycznego operatora. Stacjonarny punkt sprzedaży biletów znajduje się na dworcu autobusowym przy ul. Dworcowej. Natomiast zakup biletu miesięcznego w kolejnych miesiącach może być realizowany bezpośrednio u kierowców. Aby usprawnić ten proces, polecono operatorowi, firmie POLBUS PKS Sp. z o. o. we Wrocławiu, dokonać ponownego przeszkolenia kierowców oraz pań pracujących na dworcu w zakresie obsługi kas fiskalnych. Takie przeszkolenie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Adam

Opublikowano: 23-10-2020
Witam, 12 miesięcy czekam na dotacje 4 tys. zł za wymianę pieca węglowego na kocioł gazowy. Po co było obiecywać i oszukiwać ludzi?


ODPOWIEDŹ:

Nikogo nie oszukiwaliśmy, na bieżąco informowaliśmy o problemach, które nie zależą od Urzędu Miejskiego.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Michał

Opublikowano: 23-10-2020
Dzień dobry. Kiedy w końcu dostaniemy pieniążki za wymianę pieca? Z miesiąca na miesiąc jest wszystko przekładane. Wniosek był składany w roku 2019.


 ODPOWIEDŹ:

To nie nasza wina. Ja też mam już dość tego tłumaczenia się za błędy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zamykanie programu, otwieranie nowego, zmiana kierunków - to wszystko jest niezrozumiałe. Zgłaszałem te problemy, ale nic to nie dało. Jeśli chcemy realizować ten program, musimy przyjąć to do wiadomości i przewidywać, że wypłata dotacji to okres do roku czasu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Adam

Opublikowano: 09-10-2020
Na podstawie jakich ustaw i czyich zaleceń wprowadzone są takie duże zaostrzenia antycovidowe w strzegomskich szkołach?

 

ODPOWIEDŹ:

 Na podstawie ustaw i rozporządzeń wprowadzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia oraz MEN tj.

  1. Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U.2019 r. poz.1239)
  2. Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 poz. 59 oraz z 2020 poz. 322, 374, 567 i 1337).
  3. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U.2019 r. poz. 1148)
  4. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2020 poz. 1031).
  5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. 2020 poz. 1386).
  6. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. 2020 poz. 1389).
  7. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (Dz. U. 2020 poz. 1385).
  8. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 4 września 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. 2020 poz. 1539).
  9. Rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej dotyczące organizacji zajęć rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
  10. Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z 25 sierpnia 2020r. do przeszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych formach wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 poz. 59 oraz z 2020 poz. 322, 374, 567 i 1337).
  11. Wytyczne Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020.

Placówki oświatowe opracowały procedury w związku z COVID-19.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta